12 ознак хорошого рігга

304

Рігг – дуже важлива частина 3D-пайплайна, без нього не можлива анімація.

У статті розглядаються ключові особливості, характерні для гарного рігга будь-якого персонажа.

Коректні деформації

12 ознак хорошого рігга

Коректні деформації – одна з найважливіших особливостей будь-якого рігга. Рігг повинен деформувати геометрію коректно і реалістично. При нахилі персонажа грудна клітка і живіт повинні деформуватися реалістично, оскільки саме так це і відбувається в реальному світі.

Некоректні деформації будуть постійно різати око, погано виглядати не тільки під час анімації, але й на рендері. Щоб уникнути цього необхідно розфарбовувати ваги належним чином і в необхідних місцях.

Якщо персонажа моделите не ви, а отримуєте вже готового, його сітку необхідно перевірити на дозвіл, достатню для коректних деформацій. Топологія персонажа повинна також відповідати вимогам анімації. Перед здачею рігга його необхідно протестувати, подивитися, як деформується геометрія, перевірити, чи підходить топологія під анімацію, оскільки в іншому випадку аніматор не зможе працювати з таким риггом.

Зрозумілі контрольні криві

12 ознак хорошого рігга

Для того щоб аніматор міг анімувати ту чи іншу частину тіла, він повинен мати доступ до контрольних кривим, прив’язаним до джоинтам, що полегшує роботу з персонажем. При цьому положення кривих повинно бути очевидним, щоб аніматор міг легко зрозуміти, за яку деформацію відповідає той чи інший контролер.

Також контрольні криві повинні бути достатнього розміру, щоб аніматор міг легко їх вибрати. Зрозумілі контрольні криві вже є запорукою того, що аніматор витратить менше часу на знайомство з пристроєм рігга і більше зосередиться на анімації.

GUI

12 ознак хорошого рігга

GUI або графічний інтерфейс користувача – неймовірно чудова фіча, яка може містити будь-яку кількість контролерів. Контрольні криві дуже важливі, але в залежності від складності рігга не варто перевантажувати психіку аніматора великою кількістю кривих. В такому разі на допомогу приходить графічний інтерфейс, який може містити хоч тисячу контрольних кривих.

GUI також дуже добре підходить для контролерів особи, при цьому вьюпорт не перевантажений кривими, а аніматор краще орієнтується в ригге, оскільки він представлений візуально.

Однак необхідно пам’ятати, що GUI повинен бути в міру складним. Намагайтеся уникати численних підменю для різних контролерів одного персонажа, оскільки GUI повинен прискорювати процес роботи, а не розтягувати його до нескінченності.

Контролери для очей

12 ознак хорошого рігга

Контролери неймовірно важливі при анімації очей, які відіграють дуже важливу роль для створення емоцій і настрою персонажа. При цьому повинні бути створені не тільки контролери для створення ефекту моргання, але й інші, оскільки персонаж явно буде не тільки кліпати. Контролери squash і stretch також дуже допоможуть при створенні перебільшених емоцій.

IK і FK

12 ознак хорошого рігга

У будь-якому ригге завжди повинна бути передбачена можливість перемикання між IK і FK, як між руками, так і між ногами. Хороший рігг повинен враховувати можливі варіанти, оскільки аніматорам не завжди зручно використовувати тільки систему IK. Риггеру ж необхідно враховувати все це при сетапі, а також те, для якої анімації буде використовуватися рігг.

У ригге також повинна бути передбачена необхідність перемикання між IK і FK для ніг. І навіть якщо IK в основному використовується для ніг, іноді аніматор може знадобитися і FK. У всякому разі, така можливість повинна бути передбачена.

Гнучкість

Ригер не завжди може передбачити всі випадки використання рігга, саме тому рігг повинен бути гнучким. При цьому він повинен враховувати як і реалістичну, так і мультяшну механіку рухів.

Наприклад, можна укомплектувати рігг контролерами squash і stretch, щоб аніматори при необхідності могли створювати різні емоції. Не всі шоти будуть тільки мультяшними або тільки реалістичними, однак у аніматора повинна бути можливість створення красивою анімації.

В залежності від ситуації і проекту бувають випадки, коли рігг буде використовуватися тільки для реалістичної анімації, а не мультяшною, або наборот. Тоді має сенс поспілкуватися з аніматором перед створенням рігга, щоб зрозуміти, що конкретно йому потрібно.

Контролери для пальців

12 ознак хорошого рігга

Контролери пальців – ще один важливий аспект рігга персонажів, який зазвичай забувають. При цьому пальці повинні не просто обертатися по одній з осей, оскільки руки також беруть участь у створенні емоцій і настрою персонажа. Саме тому коректний позинг так важливий.

В хорошому ригге джоінт кожного пальця повинен обертатися по осях X, Y і Z. Це дозволить аніматор створити таке явище як drag and lead при анімації пальців. Також аніматори зможуть ідеально позиціонувати пальці.

При цьому можна піти далі і додати контролери squash and stretch для кінчиків пальців для імітації тиску, яке відбувається, якщо, наприклад, пальці впираються в інший об’єкт, припустимо стіл.

Масштабування відносно глобальної системи координат

12 ознак хорошого рігга

Наявність можливості масштабування персонажа під розміри оточення також дуже важливо. У аніматора повинна бути можливість скейла всього рігга, включаючи контролери.

Це дасть аніматор ще більший контроль над шотом. Наприклад, аніматорам зазвичай доводиться серйозно читерить, щоб досягти необхідного ефекту, наявність можливості скейла персонажа ідеально підходить для симуляції перспективи щодо двох персонажів.

Контролери для симуляції дихання

Контролери для симуляції дихання стануть прекрасним доповненням до будь риггу, оскільки якщо персонаж – жива істота, він просто зобов’язаний дихати. Наявність контролерів дихання може значно прискорити робочий процес.

Крім того, можна допомогти аніматор у швидкій анімації дихання персонажа без додаткового масштабування або переміщення грудної клітини. Для цього достатньо буде створити звичайний слайдер, що буде означати реалістичну анімацію, створену за секунди шляхом ключевания цього слайдера.

Автоматизація

12 ознак хорошого рігга

У більшості випадків рігг повинен містити вже готові анімаційні рішення. Наприклад, экспрешн, контролюючий відкривання і закривання очей персонажа для створення ефекту моргання. При цьому аніматор, швидше за все, буде допрацьовувати емоції, але стадія блокинга вже буде пройдена.

Ще одним прикладом автоматизованого рігга стане, наприклад, формування кулака. Так, подібний ділянку геометрії буде контролюватися слайдером, що прискорить процес анімації, дозволивши аніматор швидше покінчити з блокингом.

Контролери різних рівнів

Складний рігг, як вже згадувалося раніше, може містити сотні або тисячі різних контролерів. Це буде перевантажувати комп’ютер і вьюпорт, сповільнюючи процес анімації і не даючи аніматор працювати в повну силу. І, хоча, в більшості риггов не міститься така кількість контролерів, все ж наявність полегшеної версії рігга дуже важливо.

Для ідеального позинга аніматорам потрібно безліч контролерів, що зовсім не означає, що всі вони повинні бути доступні одночасно, оскільки не всі контролери можуть знадобитися для одного шота. При цьому наявність полегшеної версії рігга дасть аніматорам можливість перемикання між риггами, дозволяючи їм працювати в потрібному темпі і не підвішуючи систему.

Перемикання між контролерами

Аніматорам дуже зручно перемикатися між контролерами натискаючи на клавіатурі клавіші керування курсором. Наприклад, при виділеному зап’ястя можна легко переключитися між ліктем або рукою, натиснувши на стрілку.

І, навіть якщо це не самий відмітний ознака хорошого рігга, він не буде таким вже зайвим. Навіть такі незначні, здавалося б, доповнення надзвичайно важливі для аніматора, оскільки вони прискорюють робочий процес.

Можливість перемикання між контролерами з допомогою клавіш управління курсором не просто робить рігг більш інтуїтивним, вона дає аніматор можливість приділяти більше часу анімації.

Хочете знати більше? Приходьте до нас!

Журналіст: Альона