6 порад з теорії кольору

265

Rob Redman, відомий CG-художник, вважає, що знання теорії кольору допомагає створювати найкращі дизайни.

Колір, як основний елемент дизайну, чинить сильний вплив на глядача. Доброго художника або дизайнера неймовірно важливо розуміти колір, його культурний символізм і те, як правильно поєднувати різні кольори. Перед тим, як почати розвивати свою мову кольору, необхідно оволодіти його основами. Кольори оточують нас у кожен момент нашого життя, деякі речі працюють на рівні підсвідомості, тому іноді ми одразу розуміємо, що повинні подумати або відчути.

Наприклад, червоний. Якщо ви бачите табличку червоного кольору в громадському місці або червоний дорожній знак, то відразу ж розумієте, що це попереджувальний знак. При цьому такий вплив чинить саме колір, а не зміст чи форма знака.

В Східній Азії червоний колір означає успіх або процвітання, що може призвести до деякого непорозуміння.

Емоції – зворотна сторона кольору. Дослідження показують, що деякі кольори можуть викликати емоційний відгук. Наприклад, жовтий піднімає настрій, а блакитний заспокоює.

Ця мова емоцій має своє культурне обґрунтування, однак колірні поєднання давно устоялися. Комплементарні ж кольору однакові для всього світу, а колірна тріада – цілком звичне явище, що не має виразного культурного походження.

В основі всіх кольорів лежать червоний, жовтий і блакитний – три основних кольори. Будь-який колір можна отримати шляхом їх поєднання. Гармонія кольору досягається за рахунок варіювання насиченістю, яскравістю і тоном. Колесо кольорів дає наочне розуміння того, як працюю комплементарні кольору.

01. Вплив кольору

6 порад з теорії кольору

Деякі режисери навмисно використовують ті або інші кольори, щоб глядач краще розумів, де саме він «знаходиться» у фільмі, а також, щоб підкреслити свій характерний стиль. Наприклад, у Жан-П’єра Жене, режисера «Амелі», свій впізнаваний стиль і візуальну мову, який можна спостерігати у всіх його картинах. Зображення нижче – кадр з фільму «Делікатеси», нагадує кольором інші картини відомого режисера. Він створює атмосферу за допомогою кольору. Насправді, питання про використання кольору більше відноситься до сприйняття.

02. Сприйняття світла

6 порад з теорії кольору

Місячне світло здається нам білим тільки тому що ми його бачимо. Насправді, білий сонячне світло відбивається від сірої Місяця, саме тому ми її бачимо. А ось блакитного кольору там немає і в помині. Але чому тоді у фільмах місячне світло часто блакитний? Та тому що ми звикли вважати блакитний колір аналогом прохолодною місячної ночі, а червоний – палючого денної спеки. Сприйняття – це ключ до правильного використання кольору.

03. Розбір понять

6 порад з теорії кольору

Температура говорить про те, наскільки колір «холодний» або «теплий». При цьому зазвичай вона вимірюється в Кельвінах, більшість вважає червоний кінець спектру теплим, а блакитний – холодним. Насиченість ж показує, скільки кольору присутній. Найпростіше це можна продемонструвати, якщо перемкнути телевізор в чорно-білий режим. В результаті, по мірі зменшення насиченості, ми повернемося до різних відтінків сірого.

04. Рука допомоги

6 порад з теорії кольору

Ніщо не замінить знання теорії кольору, але не є інструменти, які допоможуть в ній розібратися. Це можуть бути традиційні колірні колеса або, наприклад, Adobe Kuler – дуже зручний онлайн генератор колірних схем. Також є кілька інструментів від ColorMunki, з допомогою яких можна створювати колірні схеми або навіть відкалібрувати монітор.

05. Колірне колесо Kuler

6 порад з теорії кольору

У колірного колеса Adobe Kuler є спеціальні маркери, нижче я наводжу скрін свого екрану в якості прикладу. У меню ви можете легко вибрати необхідний тип колірної схеми, наприклад, Analogous або Triad. На скріні вище ви можете побачити синьо-зелені і оранжево-жовті кольори, які використовувалися в останніх «Трансформерів».

06. Колірний режим

6 порад з теорії кольору

Зазвичай я працюю в режимі Complementary (комплементарні кольору), при цьому можна помітити, що синій знаходиться навпроти помаранчевого на колірному колесі. Непоганий старт. Тепер залишається тільки змінити насиченість за допомогою маркерів і налаштувати кінцевий результат. Це досить просто, крім того, так можна створити свою унікальну палітру кольорів.

Хочете знати більше? Приходьте на наші курси 3D-моделювання, скулптинга, анімації та VFX.

Журналіст: Альона

Джерело