Для технарів і гуманітаріїв: 20 освітніх youtube-каналів російською мовою

14

Популярний у всьому світі сервіс youtube давно вже переріс рамки звичайного відеохостингу з аматорськими роликами і перетворився в медійний портал з корисною інформацією практично з будь-якого питання. Свідченням цьому є величезна кількість тематичних каналів, в тому числі освітньої спрямованості, що дозволяють отримати якісні знання не виходячи з дому і абсолютно безкоштовно. Ми вибрали серед них ті, які можуть зацікавити найширшу аудиторію — від фізиків до ліриків. Для зручності читачів перераховані нижче ресурси відсортовані за кількістю передплатників на момент підготовки огляду. У добірці представлені як авторські канали, так і майданчики профільних видань зі своїми редакційними колективами.

Джерело зображення: yourstory media pvt. Ltd. / yourstory.com

# «наука 2.0»

Url каналу. Кількість передплатників: 2,07 млн.

Офіційна youtube-майданчик телеканалу» наука”, що віщає в кабельних і супутникових мережах росії про наукові дослідження, технології та відкриття доступною для широкої аудиторії мовою. Канал охоплює практично всі сфери людської діяльності і містить програми про головні вітчизняні та світові досягнення, незвичайні експерименти, загадки історії, космосу і природи, а також людей і професії, що змінюють наш світ. Сам телеканал, а також його передачі і проекти неодноразово удостоювалися різних премій і нагород.

Url каналу. Кількість передплатників: 2,07 млн.

Архів випусків телевізійної пізнавальної програми з олександром пушним, що виходила кожен будній день на стс з 2007 по 2013 рік і відзначеної множинними номінаціями на тефі. “галілео” піднімає багато питань світобудови і дає відповіді на них. Програма розповідає про природу у всіх її формах і проявах, науці і техніці, історії та культурі, землі і всесвіту. Всі випуски передачі супроводжуються науковими експериментами, в простій і зрозумілій формі пояснюють те, що завжди здавалося складним і незбагненним.

Url каналу. Кількість передплатників: 1,72 млн.

Канал, присвячений захоплюючим дослідам з неорганічної та органічної хімії і здатний захопити навіть тих, хто недолюблював в школі даний предмет. У відеороликах thoisoi детально розкривається суть кожного експерименту, наводяться докладні описи хімічних реакцій, демонструються секрети, а також інші тонкощі дивовижної науки перетворень і перетворень елементів. Автором проекту є випускник талліннського технічного університету максим біловицький, що володіє рідкісним даром-умінням пояснювати складні речі простою мовою.

# arzamas

Url каналу. Кількість передплатників: 1,36 млн.

Канал однойменного просвітницького проекту, присвяченого гуманітарній освіті. В основі arzamas лежать регулярно поповнюються курси з історії, літератури, мистецтва, антропології та філософії. Навчальний контент представлений у форматі відеолекцій за участю відомих дослідників і видатних вчених, а також медіаматеріалів, підготовлених редакцією сайту arzamas.

# qwerty

Url каналу. Кількість передплатників: 1,28 млн.

Канал про науку і технології. Сітка мовлення qwerty охоплює широкий спектр програм: від аналітичних і дослідницьких до пізнавальних, з теоретичними і практичними аспектами. Серед основних сфер інтересів творців каналу-астрономія, фізика, математика, медицина, технології машинного навчання і системи штучного інтелекту на базі нейронних мереж.

Url каналу. Кількість передплатників: 367 тисяч.

Канал вчителя математики з челябінська петра земскова, що публікує ролики з різними способами вирішення завдань з алгебри і геометрії. Відмінний ресурс як для школярів старших класів і студентів, так і для абітурієнтів, які готуються до складання іспитів і вступу в інженерно-технічні вузи. Крім вирішення завдань на каналі представлені математичні головоломки, розбір завдань з оге і єді, а також педагогічні поради та рекомендації.

Url каналу. Кількість передплатників: 305 тисяч.

Офіційний канал національного дослідницького ядерного університету міфі, важливою контентної складовою якого є архів відеозаписів з лекційними демонстраціями з фізики — значний внесок у їх створення вніс валеріан іванович гервидс (1942-2016 рр.), доцент кафедри загальної фізики міфі, кандидат фізико-математичних наук. У багатьох роликах не тільки демонструється сама суть експерименту, але і коротко пояснюється його теоретична складова.

# третьяковська галерея

Url каналу. Кількість передплатників: 180 тисяч.

Канал головного музею національного мистецтва росії. Може бути корисний тим, хто цікавиться культурою, живописом, історією та традиціями країни. Для таких захоплених людей на каналі представлені лекції, документальні фільми, записи творчих вечорів відомих особистостей і дискусійних сесій, а також оглядові відеоекскурсії по експозиціях третьяковської галереї.

# «маткульт-привіт!»

Url каналу. Кількість передплатників: 168 тисяч.

Youtube-майданчик з роботами, лекціями та виступами олексія савватєєва, доктора фізико-математичних наук, професора московського фізико-технічного інституту (мфті) і людини, яка вміє донести красу математики і до технарів, і до гуманітаріїв. На каналі також можна знайти рішення різних завдань і математичних головоломок, розбір завдань з оге і єді (в тому числі олімпіадних робіт), а також вправи для прокачування iq, розширення кругозору і ерудиції.

Url каналу. Кількість передплатників: 147 тисяч.

Просвітницький проект з найбільшим архівом лекцій та освітніх матеріалів російською мовою. Медіатека “лекторіума” налічує більше шести тисяч лекцій, які можна використовувати для самонавчання або організації дистанційного навчання в школі і вузі. Майданчик співпрацює з провідними університетами росії і охоплює такі галузі знань, як архітектура, географія, мистецтво, лінгвістика, літературознавство, музика, менеджмент, політологія, соціологія та багато інших.

Url каналу. Кількість передплатників: 81,3 тисячі.

Волонтерський проект, метою якого є збереження та примноження освітнього та наукового потенціалу мду ім. М.в. Ломоносова, а також надання відкритого доступу до відеолекцій та авторських навчальних матеріалів. Проект реалізується силами студентів, аспірантів та випускників університету за експертної підтримки викладачів різних кафедр та факультетів вишу — від гуманітарних до технічних. Цим і пояснюється різноманітність навчальних матеріалів на каналі teach-in.

Url каналу. Кількість передплатників: 80,3 тисячі.

Офіційний канал видавництва “просвіта”, що спеціалізується на випуску навчальних і педагогічних матеріалів. Тут можна знайти відеоуроки з різних предметів з 1 по 11 клас, методичні посібники для підготовки до єді та оге за шкільною програмою, семінари та інший допоміжний контент для підвищення грамотності учнів початкових і середніх освітніх установ.

Url каналу. Кількість передплатників: 46,4 тисячі.

Науково-освітній проект інформаційного агентства тасс, реалізований спільно з міносвіти росії і висвітлює такі теми, як космос, фізика, робототехніка, штучний інтелект, сучасна медицина і біологія. Редакція каналу розповідає про науку, розміщує лекції та доповіді вчених, показує досліди і відповідає на різні питання про навколишню дійсність.

# гмії ім. А. С. Пушкіна

Url каналу. Кількість передплатників: 41,6 тисячі.

Ще один ресурс для шанувальників гуманітарних наук і мистецтва. Цей канал містить значну бібліотеку лекцій, а також пізнавальних та історичних матеріалів, підготовлених співробітниками державного музею образотворчих мистецтв імені о.с. Пушкіна — одного з найбільших в росії художніх зібрань зарубіжного мистецтва з найдавніших часів до наших днів. Для зручності навігації весь контент на каналі відсортований по плейлистах « “віртуальний лекторій», «наукові конференції», «історія однієї речі», “музейні історії” і так далі.

Url каналу. Кількість передплатників: 33,9 тисячі.

Канал з добіркою лекцій з різних предметів. Тут можна знайти освітній контент з вищої математики, геометрії, фізики, економіки, штучного інтелекту, програмування, психології, статистики та інших дисциплін. Авторами лекційних курсів виступають викладачі російських і зарубіжних вузів, в числі яких мфті, фіан, cerge-ei, ндуВше, ігу та інші.

Url каналу. Кількість передплатників: 32,8 тисячі.

Ресурс, створений спеціально для учнів старших класів, які планують вступати до московського фізико-технічного інституту. На допомогу таким школярам на каналі зібрані курси для всебічної підготовки до єдиного державного іспиту з математики та фізики. На додаток до розбору типових завдань єді на майданчику представлені лекції викладачів мфті, добірки олімпіадних завдань, а також корисні відомості для абітурієнтів і студентів.

Url каналу. Кількість передплатників: 26,6 тисячі.

Телевізійний проект телеканалу “культура”, в якому найбільші вчені сучасності та їхні молоді колеги розповідають про розвиток вітчизняної фундаментальної науки, діляться знаннями, теоретичними викладками та результатами власних досліджень. Про серйозність і актуальність обговорюваних на каналі academia тем свідчить його експертний склад: в різний час в проекті брали участь нобелівський лауреат в галузі фізики жорес алфьоров, директор інституту російської історії ран андрій сахаров, професор мфті сергій капіца, відомий лінгвіст і філософ в’ячеслав іванов, патріарх вітчизняної археології валентин янін, біохімік академік володимир скулачов, біоінженер академік костянтин скрябін, творець провідної школи білкової інженерії михайло кирпичников і багато інших видатні наукові діячі.

# факультет психології мду імені м. В. Ломоносова

Url каналу. Кількість передплатників: 18,9 тисячі.

Канал, про контентної складової якого легко здогадатися по його назві. Тут представлені лекції викладачів, аспірантів і випускників факультету психології мду, відеозаписи різних конференцій, семінарів та інших заходів вузу. Відмінним доповненням до даного ресурсу є канал ψ (пси, буква грецького алфавіту, що зустрічається в назвах і логотипах багатьох психологічних організацій світу), на якому можна знайти лекційні виступи не тільки педагогів московського державного університету, а й мгппу, самгу, кгму, гаугн.

Url каналу. Кількість передплатників: 13,1 тисячі.

Освітній канал московського фізико-технічного інституту, що отримав активний розвиток в період широкого поширення коронавірусної інфекції. Мета каналу-допомогти студентам отримувати знання в дистанційному форматі. Контент ресурсу охоплює різні факультетські курси і містить записи лекцій викладачів мфті різних кафедр, спеціалізацій і кваліфікацій.

#

Url каналу. Кількість передплатників: 12,6 тисячі.

Ну а завершує наш огляд ще одна youtube-майданчик, що має безпосереднє відношення до мфті і служить хорошим доповненням до згаданого вище каналу. Лекції, приклади вирішення математичних задач, записи семінарів, консультації педагогів, детальний розбір нетривіальних питань — все це і багато іншого в достатку присутній на даному ресурсі.

Хороша освіта є запорукою успішного майбутнього — про це знають всі. І завдяки таким сервісам як youtube будь-хто може дізнатися багато нового і цікавого — було б бажання, а можливостей і ресурсів для цього більш ніж достатньо. Саме для таких ініціативних, які вміють розраховувати свої сили і здібності, які прагнуть до самореалізації та особистісного розвитку людей призначені перераховані нами канали.