Intel представила процесори alder lake – до 16 ядер, гібридна архітектура і новий техпроцес

25

Компанія intel сьогодні представила процесори core 12-го покоління, також відомі під кодовою назвою alder lake. Новинки володіють абсолютно новою гібридною архітектурою, що пропонує поєднання ядер двох типів. Крім того, в даному сімействі intel нарешті відійшла від використання 14-нм техпроцесу в настільному сегменті — вперше за 6 років.

Всього сімейство alder lake буде включати в себе 60 моделей процесорів з рівнем tdp від 9 до 125 вт. Тобто мова йде як про мобільні рішення, які прийдуть на зміну чіпам tiger lake, так і про настільні, які замінять собою rocket lake. Intel пообіцяла, що нове покоління процесорів буде представлено більш ніж в 500 моделях комп’ютерів. Але сьогодні intel представила лише шість нових моделей-настільні процесори з розблокованими множниками core i5-12600k і 12600kf, core i7-12700k і 12700kf, а також core i9-12900k і 12900kf.

Всі представлені alder lake побудовані на гібридній архітектурі і поєднують в собі продуктивні ядра performance (p-ядра, архітектура golden cove) і енергоефективні ядра efficient (e-ядра, gracemont). Перші intel називає своїми найпродуктивнішими ядрами за всю історію, а другі призначені для забезпечення найкращої продуктивності в багатопотокових навантаженнях. Технологія intel thread director забезпечує ефективну спільну роботу двох типів ядер, що дозволяє операційній системі віддавати завдання на обробку потрібного ядру в потрібний час.

Флагманом нового покоління є настільний 16-ядерний процесор intel core i9-12900k, який має по вісім e – і p-ядер. За рахунок цього він здатний надати 24 обчислювальних потоку (тільки p-ядра підтримують hyper-threading). Базова тактова частота e-ядер становить 2,4 ггц, а максимальна в режимі turbo — 3,9 ггц. У свою чергу у потужних p-ядер ці ж частоти становлять 3,2 і 5,1 ггц відповідно. Однак в режимі turbo boost max 3.0 максимальна частота gpu заявлена в 5,2 ггц. Чіп також має 30 мбайт кеша третього рівня і в сумі 14 мбайт кеша другого рівня.

Intel також наводить показники продуктивності нового флагмана. Новинка в багатьох іграх виявляється краще конкурента в особі amd ryzen 9 5950x (з флагманською відеокартою geforce rtx 3090). У порівнянні з попередником в особі core i9-11900k новий core i9-12900k пропонує:

  • до 36% більшу швидкість при редагуванні фотографій;
  • до 32% велику швидкість при редагуванні відео;
  • до 37% велику швидкість при 3d-моделюванні;
  • до 100% велику швидкість при багатокадровому рендерингу.

Також відзначається значний приріст ігрової продуктивності:

  • до 25% вище fps в грі troy: a total war saga;
  • до 28% вище fps в грі hitman 3;
  • до 23% вище fps в грі far cry 6.

З характеристиками всіх представлених сьогодні моделей процесорів intel core 12-го покоління можна ознайомитися в таблиці нижче:

Всі процесори intel core 12-го покоління отримали підтримку оперативної пам’яті двох типів: актуальною ddr4 і нового покоління ddr5. Alder lake стали першими процесорами на ринку з підтримкою пам’яті нового покоління, яка забезпечує значний приріст пропускної здатності (в базовій специфікації ефективна частота дорівнює 4800 мгц). Крім того, новинки intel так само першими в галузі отримали підтримку стандарту pcie 5.0 (16 ліній). Є у свіжих чіпів і ще чотири додаткові лінії pcie 4.0.

Ще intel в нових процесорах змінила підхід до визначення меж споживання і tdp. Тепер для процесорів з розблокованим множником, тобто з суфіксами ” к ” і “кf”, обидві межі енергоспоживання pl1 і pl2 встановлені рівними. Для флагманських core i9 він дорівнює 241 вт, для core i7 — 190 вт і для core i5 — 150 вт. Тобто тепер стільки електроенергії процесори можуть споживати як завгодно довго, тоді як раніше це вважалося піковим споживанням. Зауважимо, що рівень tdp для чіпів з розблокованим множником залишився колишнім – 125 вт.

Настільні процесори alder lake виконані під новий процесорний роз’єм lga 1700, який буде представлений на материнських платах з чіпсетами intel нової 600-ї серії. На даний момент компанія представила лише флагманський чіпсет z690, який пропонує до 28 ліній pcie версій 3.0 і 4.0, а також володіє підтримкою usb 3.2 2×2, thunderbolt 4 і wi-fi 6e.

Процесори intel core 12-го покоління вже стали доступні для попереднього замовлення в окремих магазинах. Продажі новинок стартують 4 листопада і в цей же день будуть опубліковані огляди. Рекомендована вартість варіюється в межах від $264 до $589 — на кілька відсотків дорожче попередників.