Освітлення: поради початківцям

258

Рано чи пізно будь-який початківець 3D-шник задається питанням: як зробити гарний рендер? Це запитання ставить перед ним відразу кілька трудомістких завдань: ну, перш за все, нам потрібно створити хорошу 3D-модель, попрацювати над текстурами і поставити освітлення. Причому, освітлення в сцені грає далеко не останню роль. Вигідною постановкою світла ми зможемо вдало підкреслити форму і силует моделі, явити світові текстури, над якими працювали не одну годину/день, задати настрій і т. д. Однак, підступне освітлення може створити нам безліч проблем: пересветы, спотворення кольору, неправдоподібні тіні та інші складності. Нас також утруднить той факт, що можливості комп’ютера дуже складно співвіднести з можливостями, скажімо, сонця.

Загалом, гарне освітлення – та ще задачка.

З чого ж варто почати?..

Починайте з референсов

Так, і тут референси. В інтернеті повно картинок: від пейзажів до портретів, які допоможуть нам зорієнтуватися у створенні світу. Наприклад, якщо нас цікавить портрет нашого персонажа, ми зосередимося на пошуку відповідних фотографій.

Приділіть увагу детального розгляду фото: які ділянки яскравіше, які темніше, на що автор робить акцент, що намагається укрити в тінях. Перегляньте напрямок світла, постарайтеся передбачити, як розставлені світлові джерела.

На майбутнє, референси – це не тільки цінний ресурс інформації, вони також посередники в нашому спілкуванні з клієнтом: використовуючи їх як відправну точку, ми можемо зрозуміти, чого хоче замовник, а він, у свою чергу, зможе нам це пояснити.

Схеми освітлення

Їх досить багато. Мабуть, одна з найпопулярніших схем освітлення — три джерела світла: ключовий або малює (Key Light), заповнює (Fill Light) і контрове (Back Light) світла. Ця схема практично універсальна і може використовуватися для освітлення будь-якого предмету.

Випробуємо її в Maya. Якщо у нас є модель, яка готова нам «позувати», ми просто зобов’язані влаштувати їй фотосесію. Яка ж фотосесія без студії? Зовсім не обов’язково заглиблюватися в моделювання: можна обмежитися і одним плейном. Помістимо його за нашу модель. Створимо камеру, з якої буде проходить рендер, поставимо їй потрібне положення. (Виділимо камеру і Panels – Look Through Selected, так ми будемо дивитися через потрібну нам камеру, а це допоможе нам «навестися» на цікаву для нас модель). Або ж рендери можна з перспективної камери: виберемо вдалий ракурс і гукнемо лівою кнопкою миші на BookMarks. Тепер у наших закладках з’явиться cameraView1: у будь незрозумілої ситуації будемо кликати на нього, і камера повернеться в потрібне нам положення.

Освітлення: поради початківцям

Отже, три джерела світла.

— Малює світ – це наш головний світловий ресурс. Він також визначає форму і положення тіней. Малює світло може імітувати сонячне світло, світло з вікна, світло від лампи і т. д. Такий світильник повинен бути яскравіше, ніж всі інші, присутні на сцені. Завдяки напрямом тіні, глядач зможе здогадатися, де знаходиться головний джерело світла.
Створимо наш перший світильник, який нам послужить джерелом ключового світла (Create -> Lights). Наприклад, Spotlight. Передвинем його в потрібне місце, наприклад, зліва від камери, розгорнемо в бік моделі. (Натисніть t (show manipulator tool) і пересуньте з’явився маніпулятор до моделі, щоб задати напрямок світильника). Не будемо морочитися настройками, просто подивимося, як це працює.

Освітлення: поради початківцям

Якщо ви не впевнені, з якого боку краще поставити ключове світло – не впадайте у відчай. Найчастіше його ставлять праворуч або ліворуч від камери на 5-45 градусів, трохи вище моделі. Покрутіть сцену, придивіться до геометрії, вирішите, що ви хочете підкреслити.

— Додамо таким же способом заповнює світло. Його інтенсивність повинна бути наполовину менше, ніж у того, хто малює. Тіні у даного джерела світла опціональні, т. к. малює світло у нас вже є.

Освітлення: поради початківцям

— Тепер контрове світло. Розташовується він найчастіше позаду моделі, з метою позначити світлом її контури, візуально відокремити її від фону. Саме він створює яскраву контурну лінію на краях об’єкта. Інтенсивність цього світильника може бути досить високою – в залежності від вашого бажання підкреслити силует геометрії.

Освітлення: поради початківцям

Ллється світло

Якщо придивитися, тіні, одержувані з допомогою малює світла не такі вже й гарні. Ллється Світло (Spill Light) – світло, що встановлюється рівночасно малює, щоб згладити різкі тіні і переходи, залишені останнім. Світло має бути м’яким, висвітлювати великі ділянки сцени, ніж малює світло. Ллється світло легко отримати з допомогою дублювання ключового. Потрібно лише налаштувати більш м’які тіні та збільшити ділянку освітлення і знизити насиченість світильника.

Освітлення: поради початківцям

І ще трохи світла

Три джерела світла можуть послужити відправною точкою практично в будь-якій ситуації. Але, чим складніше сцена – тим складніше схема освітлення.

При додаванні нових світильників, перевіряйте задані їм налаштування окремо. У сцені зі складним освітленням досить легко заплутатися: велика кількість світильників може спровокувати появу небажаних тіньових плям. Ізолювання кожного нового світильника, перевірка його інтенсивності і вироблених їм тіней може вберегти вас пізніше від пошуку он того світильника, який дає он ту бридку тінь.

Не забувайте, що у світильників є параметри кольору. Якщо ви додасте невеликий теплий світло рожевого або червоного кольору на шкірі персонажа, ви буквально оживіть його. Bounce Lights (освітлення відображенням) зроблять ваш рендер яскравим та реалістичним: додайте зеленого світла в тінь, якщо рендерите листя, підсвітите поверхню столу червоним, якщо в кімнаті червоні шпалери.

Підтримуйте порядок

Коли в сцені три-чотири світильника – проблем з ними не виникне. Але що, якщо їх більше? Набагато більше?! Важливо присвоювати кожному світильнику ім’я, причому докладний. Наприклад: «Main_Key_Light_from_window». Початковий порядок у сцені – запорука професіоналізму. Якщо ваша сцена перекачует в руки іншого спеціаліста, він буде за це дуже вдячний.

Читайте в нашій попередній статті 3D-арт від Teruyuki і Yuka

Хочете знати більше? Приходьте на наші курси 3D-моделювання, скульптинга, композитинга та анімації.

Журналіст: Fio

Джерело