Що таке Ambient Occlusion (AO)

267

Ambient occlusion – метод глобального фонового або непрямого затінення об’єктів.

М’які тіні, створювані за рахунок Ambient Occlusion в різних тріщинах і поглибленнях 3D-об’єктів, висвітлюваних у сцені непрямим освітленням, візуально розділяють об’єкти, додаючи додаткового реалізму на рендері.

Наприклад, Ambient Occlusion можна використовувати для кращого візуального поділу цеглин стіни, які насправді не розділені. АТ – це не те ж саме, що і тіні, що відкидаються прямим джерелом світла, фактично, це фейкові тіні, утворені за рахунок непрямого освітлення, які на рендері відкидають поверхню геометрії.

Що таке Ambient Occlusion (AO)

Якщо ці промені взаємодіють з іншою поверхнею, ця ділянка стає темніше. Якщо ні – світліше. У більшості 3D-додатків АТ розраховується за допомогою спеціального шейдера, який призначається на геометрію. Після розфарбовування АТ-пас додається до зображення у редакторі для композитинга, наприклад Photoshop, де він додатково редагується і покращується.

Що таке Ambient Occlusion (AO)

Враховуючи, що АТ імітується тоді, коли поверхня об’єкта «випускає» світло, будь-який об’єкт з призначеної картою прозорості не буде прораховуватися автоматично. При цьому здається, що АТ не розраховується, але це не так, оскільки насправді промені світла проходять крізь прозору геометрію.

Ambient Occlusion ідеально підходить для пом’якшення всіх тіней у сцені, якщо вони надмірно різкі, а також для їх затемнення, якщо світлі. При цьому необхідності в створенні додаткового джерела світла немає, оскільки АТ працює не так, як, наприклад, Final Gather, для якого потрібен джерело світла, що випускає промені. Для Ambient Occlusion також характерна деяка варіативність кольору, завдяки якій наші очі краще розрізняють деталі, які в іншому випадку залишилися б непоміченими або розмитими. Крім того, АТ ідеально підходить для візуалізації незатекстуренных моделей.

Поради по налаштуванню Ambient Occlusion
При прорахунку Ambient Occlusion час фонового також можна скоротити, якщо запекти АТ в окремий шар. Це особливо важливо при рендері анімації, оскільки при рендері кожного комп’ютер буде заново розраховувати AO, що значно уповільнює час рендера.

Що таке Ambient Occlusion (AO)

Якщо при рендері на АТ-парє виникають незрозумілі артефакти, наприклад, надмірно насичені або слабкі тіні та ін., потрібно підкрутити параметр Max distance у налаштуваннях АТ. Цей параметр відповідає за те, яку відстань повинні подолати промені світла на шляху до поверхні геометрії. Чим більше відстань, тим ширше і більш насиченою будуть тіні. Збільшення відстані також збільшить кількість похилої тіні. При зменшенні відстані промені виконають менший шлях, тому тіні з’являться тільки там, де геометрія буде розташована близько до поверхні. Експериментальний підхід – запорука того, що ви досягнете бажаного результату.

Що таке Ambient Occlusion (AO)

Для додаткового реалізму на рендері можна також використовувати безпосередньо АТ-пас, який можна знайти в налаштуваннях рендера. Це дозволить з допомогою направленого джерела світла додати Ambient Occlusion додаткової спрямованості, а також зменшить його залежність від навколишнього геометрії.

У деяких випадках необхідності в рендері окремого АТ-пасу немає, оскільки в деяких матеріалах він вбудований. У таких 3D-редакторах, як 3ds Max або Maya, АТ можна знайти в налаштуваннях архітектурних або дизайнерських матеріалів. Тому перед тим, як налаштувати окремий АТ-пас, перевірте, вбудований він в налаштування матеріалу.

Хочете знати більше? Приходьте до нас!

Журналіст: Альона