Що таке субд. Детальний опис для початківців

11

Вітаю вас нас сайті info-comp.ru! сьогодні я максимально просто, спеціально для початківців, спробую розповісти вам про те, що таке субд, і для чого це потрібно.

Що таке субд

Отже, давайте відразу почнемо з розшифровки, що ж таке субд.

субд – це система управління базами даних.

Іншими словами, субд відноситься до сфери комп’ютерних баз даних.

Однак, щоб зрозуміти, чим за своєю суттю є субд і для чого потрібна ця система, необхідно почати з розгляду поняття бази даних.

Що таке база даних

Зазвичай під базою даних прийнято розуміти будь-який набір інформації, який зберігається певним чином, і цією інформацією можна скористатися.

Однак якщо говорити про комп’ютерні бази даних, то тут, звичайно ж, мова йде про так званих реляційних базах даних.

реляційна база даних – це впорядкована інформація, пов’язана між собою певними відносинами.

Логічно така база даних представлена у вигляді таблиць, в яких і зберігається вся ця інформація.

Фізично база даних являє собою, звичайно ж, звичайні файли, створені в спеціальному форматі.

І тут виникає питання, якщо база даних-це файли, створені в спеціальному форматі, то як створити такі файли і редагувати їх?

Для цього, як ви розумієте, потрібен спеціальний інструмент, тобто. Програма, яка могла б створювати бази даних і управляти ними, іншими словами, працювати з файлами бази даних.

Такою програмою якраз і виступає субд, тобто система управління базами даних.

Які бувають субд

Насправді субд — це якась різновид програм, іншими словами, існує досить багато різних субд, як платних, так і безкоштовних.

Що таке sql

Кожна субд зберігає файли бази даних по-своєму, тобто. У своєму власному форматі, однак для того щоб нам з вами було легше управляти даними в базі даних був розроблений спеціальний мову, який є стандартом і він дозволяє нам, незалежно від того в якій субд створена база даних, маніпулювати даними в цій базі даних. Цю мову назвали sql.

sql (structured query language) — мова структурованих запитів, за допомогою нього пишуться спеціальні запити до бази даних з метою отримання даних з бази даних або для маніпулювання цими даними.

Мова sql-як було вже зазначено, це стандарт, він реалізований у всіх реляційних базах даних, таким чином, якщо ви знаєте мову sql, то ви можете працювати з даними в будь-якій системі управління базами даних.

Однак у кожної субд, звичайно ж, є розширення цього стандарту, для того щоб, наприклад, повноцінно програмувати, отримувати системну інформацію, спрощувати sql запити та інструкції.

Тому, якщо вам потрібно буде розробляти якусь бізнес логіку в базі даних, писати складні аналітичні запити на вибірку, або звичайні запити, але в більш спрощеному варіанті, то вам обов’язково варто враховувати, в якій субд ви будете працювати, для того щоб вивчити розширення мови sql конкретно цієї субд, так як і синтаксис, і можливості цих розширень, звичайно ж, відрізняються.

Серед всіх субд по функціональності і популярності можна виділити наступні системи.

Microsoft sql server

microsoft sql server – це система управління базами даних від компанії microsoft. Вона дуже популярна в корпоративному секторі, особливо у великих компаніях.

Microsoft sql server – це дуже функціональна субд, і вона, звичайно ж, поширюється платно. Однак у sql server є редакція express, яку можна використовувати абсолютно безкоштовно, наприклад, для навчання або для розробки додатків, які будуть обробляти дані на невеликих серверах (розміром до 10 гб).

У microsoft sql server для програмування в базах даних використовується розширення мови sql-тransact-sql, скорочено t-sql.

Oracle database

oracle database – це система управління базами даних від компанії oracle. Це ще одна дуже функціональна субд, яка також популярна серед великих компаній. Можливості oracle database і microsoft sql server порівнянні, тому вони є серйозними конкурентами один одному, і вартість їх повнофункціональних версій дуже висока.

В oracle database використовується мова pl/sql (procedural language / structured query language) — це процедурне розширення мови sql, розроблене компанією oracle.

Mysql

mysql – це система управління базами даних також від компанії oracle, але тільки вона поширюється безкоштовно. Mysql отримала дуже широку популярність в інтернеті, так як саме на mysql працюють мало не всі web-сайти, іншими словами, більшість сайтів в інтернеті використовують цю субд як засіб зберігання даних.

Postgresql

postgresql 8>–>- ця система управління базами даних також є безкоштовною, і вона дуже популярна і функціональна.

Висновки

На закінчення давайте підведемо підсумок.

субд (система управління базами даних) 8>–>- це різновид програм, за допомогою яких створюються і управляються бази даних.

Сподіваюся, я зрозуміло відповів на питання «що таке субд» і для чого це потрібно. А також сподіваюся, що матеріал був вам цікавий і корисний.

На сьогодні це все, удачі вам, поки!