Tesla майже не страждає від дефіциту чіпів завдяки новим техпроцесам і наявності підприємства в китаї

17

Підсумки третього кварталу показали, що tesla відвантажила за період 241 300 електромобілів, що на 73% більше, ніж за той же квартал минулого року. Якщо ж розглядати дев’ятимісячний період, то в цьому році поставки електромобілів tesla подвоїлися в порівнянні з минулим. І це незважаючи на дефіцит чіпів. Експерти вважають, що боротися з нестачею компонентів компанії допомагають не найочевидніші причини.

Джерело зображення: automotive news europe

Супутні фактори спробував перерахувати ресурс barron’s, що посилається на коментарі галузевих аналітиків. Почнемо з того, що бізнес tesla не такий великий, як у традиційних автогігантів — в масштабах світового авторинку електромобілі представляють тільки одиниці відсотків, і вирішити проблему дефіциту компонентів їх виробникам простіше, ніж випускають класичні машини з двс компаніям. По-друге, tesla випускає досить дорогі електромобілі, тому навіть закупівля чіпів за вищими цінами не сильно скорочує норму прибутку. Фактично, як показав квартальний звіт, в минулому тримісячному періоді tesla навіть збільшила норму прибутку. У сша вона з лютого підвищила ціни на електромобілі model 3 і model y на суму від $4000 до $5000, залежно від комплектації.

Важливо також враховувати, що електромобілі використовують більш сучасну архітектуру, їм потрібно більше напівпровідникових компонентів, що випускаються за прогресивними літографічними технологіями. Знайти альтернативного постачальника в цьому сегменті дещо простіше, ніж в перевантаженому замовленнями секторі промисловості, що випускає компоненти величезними тиражами по зрілим техпроцесам.

Нарешті, логістичні ланцюжки tesla не такі складні, як у тієї ж gm, яка в третьому кварталі скоротила обсяги поставок транспортних засобів на ринок сша майже на третину переважно через дефіцит чіпів. У компанії ілона маска (elon musk) всього два діючих автоскладальних підприємства — в каліфорнії і шанхаї. Забезпечити їх усім необхідним дещо простіше, ніж розгалужену мережу підприємств класичного автогіганта. Наявність підприємства в китаї також допомагає tesla швидше отримувати потрібну електроніку, яка тут же і виробляється. Китайські виробники електромобілів, до речі, теж відчувають дефіцит компонентів в мінімальному ступені. У вересні трійка найбільших конкурентів tesla випустила в три рази більше електромобілів на підприємствах в китаї, ніж у лютому.

Експерти очікують, що в поточному кварталі tesla відвантажить не менше 230 тисяч електромобілів, і дефіцит компонентів навряд чи серйозно підірве її виробничі можливості. Звичайно, їй теж доводилося на кілька днів зупиняти конвеєр в минулому кварталі, але зростання бізнесу компанії більшою мірою обмежується доступністю тягових акумуляторів в необхідних кількостях, ніж дефіцитом власне напівпровідникових компонентів.