Топ-20 кращих фільмів про мушкетерів. Частина 1

470

Самим затребуваним в кіноіндустрії історичним романом вважається трилогія Олександра Дюма «Три мушкетери», в яку крім однойменної книги, увійшли ще два томи: «20 років потому» і «Віконт де Бражелон, або 10 років потому». Будучи сінематографа за трехтомнику було знято понад 120 кінострічок, кращі з яких ми і обговоримо в нашому топі.

Але, перед тим, як обговорювати фільми, варто побіжно ознайомитися з коротким змістом цього роману «Три мушкетери» і двох його продовжень.

«Три мушкетери», роман А. Дюма

У «Трьох мушкетерах» молодий гасконець д’артаньян прибуває в Париж, щоб, як і його батько, стати мушкетером. Там він знайомиться з трьома мушкетерами-забіяками Атосом, Портосом і Арамисом. Наймає собі слугу, і виявляється втягнутий в придворні любовні інтриги королеви Франції Анни. Спочатку він допомагає відбутися побачення між нею і англійським міністром герцогом Бекингемом, а потім йому доводиться скакати галопом в Англію, щоб повернути «на базу» подаровані герцогу Ганною Австрійської алмазні підвіски, з-за яких король міг викрити її в своєрідною зраді.

По дорозі йому допомагають друзі мушкетери і вставляє палиці в колеса Міледі, колишня дружина Атоса (як з’ясовується пізніше), а нині – леді Вінтер, дружина якогось англійського дворянина. Підвіски успішно доставлені, д’артаньян збирає зранених по дорозі в Англію друзів, а потім шукає свою кохану – Констанцію, дружину галантерейника і кастеляншу королеви, з-за якої він, по суті, і вплутався в усі ці пригоди.

Все б нічого, але Міледі озброюється проти д’артаньяна опустивши її перед Рішельє і Бекінгемом. Будучи поміщена в катівні тюремної вежі як зрадниця, вона перетягує на свій бік тюремника і наближеного Бекінгема по імені Фельтон. Вона настільки запаморочила йому голову і пошкодила «зозулю», що той її відпускає, а сам їде в родовий замок Бекінгема і вбиває його.

Міледі ж перебуває у Францію і отруює Констанцію. За все це, і за багато чого іншого, тепер вже чотири мушкетери (д’артаньяном, нарешті, був подарований плащ мушкетера) ловлять її та відрубують їй голову, скориставшись послугами ката, якому Міледі колись теж добре напаскудила в душу.

Все закінчується тим, що кардинал власноручно подарував д’артаньяном чин лейтенанта королівських мушкетерів.

«Двадцять років потому» – продовження пригод Трьох мушкетерів»

Тут друзі знову збираються разом, але, попередньо, опинившись по різні сторони барикад. Вони вже давно не мушкетери і в той час як Атос і Араміс намагаються визволити з в’язниці Графа де Бофора, ватажка місцевих баламутів, д’артаньян і Портос намагаються цьому перешкодити.

Але друзі швидко миряться, після чого їх відправляють через протоку, де вони безуспішно намагаються врятувати від шибениці англійського короля, якого таки повісив Олівер Кромвель. Завадив їм хтось Мордаунт, як з’ясувалося, синуля страченої ними Міледі. Цей тип виявився ще тим пронозою і трохи не відправив наших удальцов на той світ по дорозі до Франції, начинивши шхуну, на якій ті відпливли, порохом. Але фінал виявився для нього дещо несподіваним. П’янички-колишні мушкетери спалили його і встигли звалити з судна, відправивши Мордаунта годувати риб.

«Віконт де Бражелон, або десять років потому» – закінчення трилогії

Розповідь йде про сина Атоса Рауля (він же Віконт де Бражелон) і про те, який Людовик-IV поганий. Він відбив у синочка графа де ла Фер його кохану і почав колобродити з нею на всю котушку.

Мушкетери ж зібралися в черговий раз, щоб взяти участь у боротьбі між міністром №1 Фуке і Кольбером, які мітять на його місце. Араміс, він же шишка в ордені єзуїтів, за допомогою Портоса, змінює Людовика на Філіпа, його брата-близнюка, що нудиться в Бастилії в залізній масці. Але д’артаньян рятує бідного Людовика, якому, все ж, довелося побути в шкурі братика цілу добу. Після бідного Філіпа засилають на острів Св. Маргарити навічно.

Закінчується книга тим, як Портос гине, рятуючи Араміса. Атос помер, дізнавшись, що Рауль підставив груди під кулі на фронті. д’артаньяна розірвало на частини ядром в той момент, коли йому був наданий жезл маршала.

А тепер подивимося, що там навигадували «сценаристи-адаптисты». Також, нагадуємо, що рейтинг стрічки по КиноПоиску зазначений в кінці назви.

1. Д’артаньян і три мушкетери (1979), міні-серіал (СРСР) 8.14

Цей шедевр радянського кінематографа, поставлений щодо першої частини трилогії, дивилися всі без винятку, причому, не тільки в країнах колишнього СРСР, але і за кордоном, про що свідчить надзвичайно високий рейтинг цієї картини на IMDb – 8.0.

Мюзикл, а це саме він, оскільки всі дійові особи постійно намагаються у фільмі щось заспівати, вийшов далекий від роману, але всі ключові події «Трьох мушкетерів» в ньому описані. Але в стрічку, навіть роздуту до міні-серіалу, не влізла купа подробиць. Тут у мушкетерів немає слуг, у Портоса немає його спонсорши-коханки, дуже цікавою особи, після історії з підвісками д’артаньяном не довелося їздити і збирати своїх поранених друзів по містах і селах, та й взагалі, якось надміру зім’ято. Але порівняно з іншими адаптаціями ця картина може вважатися шедевром «сценарно-адаптаційного» мистецтва.

У стрічці багато втрачено, але немає свого, і за це величезний плюс нашим сценаристам адаптаторів, а також людям, хто писав тексти для пісень. З них ми дізнаємося величезна кількість корисної інформації.

2. Три мушкетери (2014), серіал, 1 сезон (Південна Корея) 7.77

Хоч сей шедевр і вважається своєрідною корейської адаптацією французьких «Трьох Мушкетерів», в серіалі дуже мало паралелей з попередником. Події розвиваються в 1636 році, в той час, коли йде 14 рік правління корля Чжон Ин.

Місцевий д’артаньян, якого тут звуть Паддальхиан, їде в столицю Ханьян, щоб брати участь в турнірі, і пробитися в місцеві елітні війська. Як виявляється, ще в юності він закохався в дівчину, яка нині стала дружиною місцевого принца і, за сумісництвом, тутешнього втілення Атоса.

І, незважаючи на те, що серіал має воістину захмарний рейтинг, він сподобається далеко не всім. Ясно, що «голосили» за цей шедевр тільки любителі дорам. Нормальний люд б більше “пятерочки”, цієї наївної нісенітниці не дав би.

Так само залишився відкритим головне питання: з чого у місцевих «мушкетерів» були зроблені капелюхи?

3. Три мушкетери: Підвіски королеви (1961) х/ф (Франція, Італія) 7.41

Єдиний фільм про трьох мушкетерів, де Рошфор, спочатку, трохи по голові не отгреб по повній. Також примітно, що Міледі тут не просто проїхала повз в кареті, зупинившись щоб обмінятися з Рошфором лише парою слів, а зайшла до нього в готель. Тут д’артаньян не залишився «хворіти» від ран, йому не зламали шпагу, більше того, він одразу ж обзавівся слугою Планше, хоча по книзі він найняв його на гроші, подаровані йому королем за сутичку з гвардійцями і перемогу над де Жуссаком, тобто набагато пізніше.

У романі Планше він зустрів плюющим з мосту і дивиться, як розходяться кола від плювків по воді. Тут же Планше його, можна сказати, сам знайшов. Також примітно, що тут Міледі не зрізала підвіски у Бекінгема, а хотіла викрасти їх з його сейфу. Дивно так? І чим керуються тільки французькі «адаптатори»?

4. Четверо проти кардинала (1974), х/ф (Франція) 7.35

Фільм є продовженням «Чотирьох мушкетерів Шарло» (1973). Попередня картина (в нашому топі – на 8 місці), в якій в ролі слуг мушкетерів знялася популярна в той час у Франції комік-група «Шарло», розповідає про те, як мушкетери допомогли своїм слугам повернути королеві її підвіски, які та необдумано подарувала Бэкингему.

Так, герої тут саме слуги. Якби не вони, мушкетерів б давно або попротыкали, або повісили. Та й подарувала королева Бекінгему не підвіски, а кольє, яке їй в останній момент скинули на шию з балкона все ті ж слуги меткі.

5. Залізна маска (1962), х/ф (Франція, Італія) 7.34

Найбільш затребуваними в кінематографі є перша і третя книга про трьох мушкетерів Дюма. І ця стрічка, судячи по назві, знята за завершального роману трилогії.

У цій інтерпретації брата-близнюка Людовика чомусь звуть Анжі, а ні як Кіркорова. Маска у брата короля, укладеного в башту на віддаленому острові, знімалася і одягалася ким завгодно і коли завгодно. Принаймні його подруга, дочка місцевого «губернатора» (чи кого там?) її запросто відкривала і цілувалася з хлопцем. В чому сенс такої залізної маски, так і залишилося загадкою.

Тут кмітливий брат короля сам утік з башти. Втеча була настільки наївно обставлений, що тільки диву даєшся, кому таке в голову могло прийти? Вся охорона не дивилася в бік башти тому, що там ця донька місцевого знатного вельможі гола приймала морські сольові ванни. Вона принесла своєму Анжі довжелезну вірьовку.

Хто завгодно до нього ходив, коли завгодно і що завгодно приносив, знімав маску… Без коментарів.

6. Людина в залізній масці (1998), х/ф (1998) 7.31

Більш свіжа інтерпретація третьої книги про мушкетерів, в якій в ролі братів близнюків Людовика і Філіпа (короля Франції і його брата) знявся сам Дікапріо. Фільм дуже добре і гарно знятий. Але сценарій настільки по-убожески тупий, що слів немає. Виявляється, тут королева Франції Анна Австрійська і д’артаньян – коханці, і близнюки Людовик і Філіп — це дітлахи д’артаньяна. Як вам такий розклад?

Але на цьому кінокомпанії United Artists і Metro-Goldwyn-Mayer не зупинилися. У сина Атоса – Віконта де Бражелона, якого всі також тут звуть Рауль подругу, незрозуміло чому, звуть не Луїза, а Христина. Чим сценаристам не понраву довелося ім’я «Луїза» – не ясно. Атос тут, як виявляється, грає на скрипці, як якийсь Шерлок Холмс. Христина змушена віддатися королю, оскільки їй не на що утримувати сім’ю, після смерті Рауля, який покінчив із собою, кинувшись під кулі на передовій дізнавшись, що король тепер не злазить з його подруги. Такі ось «мужики» у Франції жили у XVII столітті. Нісенітниця, та й тільки.

До речі, єдина Золота малина була присуджена Дікапріо саме за цей фільм. Журі не сподобався кіношний дует «Луї-Філіп», виконавцем якого і був великий актор.

7. Три мушкетери: Помста міледі (1961), х/ф (Франція, Італія) 7.29

Фільм є прямим продовженням кінокартини «Три мушкетери: Підвіски королеви» (1961) з Жераром Барре, який в нашому топі займає почесне третє місце. Там дія закінчилася на тому, що мушкетери успішно допомогли Ганні Австрійській провернути побачення з Бекінгемом. Тут же їм належить допомогти повернути підвіски, подарований королевою герцогу.

Деякі моменти тут переплутані. По книзі кардинал сам викликав до себе д’артаньяна, тут же шевальє сам приперся до кардинала, щоб сказати йому все, що він про нього думає. По книзі, так і в інших фільмах д’артаньян ніколи не сидів у в’язниці. А тут – ще як сидів. І виручила його звідти не хтось, а сама Міледі. У книзі їх знайомство відбувалося зовсім інакше і познайомив їх брат її чоловіка – граф де Вард, якому д’артаньян трохи вуха не пообрубал на дуелі.

Загалом, бажаючі будуть дивитися цей фільм як щось зовсім нове. Але, при цьому, і не без підвісок.

8. Чотири мушкетери Шарло (1973), х/ф (Франція) 7.23

Слуги мушкетерів, у виконанні артистів комік-групи «Шарло», рулять на всю котушку своїми панами мушкетерами. Як показано у фільмі, якщо б не доблесні Планше, Мушкетони, Грімо і Базен, їх господа огребли б ще на розвалинах того монастиря, на якому мушкетери призначили дуель д’артаньяном.

Любителів комедійних версій – ласкаво просимо до перегляду. Приміром, наївним глядачам колишнього СРСР стрічки «Чотири мушкетери Шарло» і «Четверо проти кардинала» припали коли-то особливо за смаком.

9. Людина в залізній масці (1977), х/ф (Великобританія, США) 7.05

Цікава версія, в якій є Луїза-Франсуаза де Ла Бом-Ле-Блан, тобто – Луїза де Лавльер, але немає її коханого по книзі сина Атоса – Рауля, тобто, Віконта де Бражелона. Взагалі, в книзі фігурує тільки старий д’артаньян, займає сторону Кольбера. Разом вони задумали замінити Людовика все тим дружин Філіпом.

Протистоять їм у фільмі перший міністр Фуке і якийсь шевальє Дюваль, якого грає Ієн Пагорб, біоробот з перших «Чужих». Забавно було бачити його в ролі «шпажиста».

Починається фільм з того, як вже дорослого Філіпа розбудили ні світ, ні зоря і повезли в Бастилію. За що? Чому раніше він жив собі не тужив, а тепер «зазнав такої різкої критики з боку влади»? До яких він за все життя не дізнався хто він і що він?

І, як не дивно, ненавиділа короля Луїза щосили закохалася в його двійника. І, звичайно ж, підіграла інтриганам д’артаньяном і Кольберу…

10. Мушкетери (2014-2016), серіал, 3 сезону (Англія) 7.02

Олександр д’артаньян щастить петицію до царя про те, що Гасконь не задоволена податками, якими обклала його королівська високість. У поїздці його супроводжував син – д’артаньян-молодший. Коли парочка подорожніх вирішує заночувати у придорожньому готелі, на них нападають якісь типи в масках і формі мушкетерів, і вбивають батька. Перед тим, як скоїти вбивство, вбивця називається «Атосом».

Злобно налаштований (хех, ясна річ) д’артаньян-молодший дає собі слово розшукати цього Атоса і помститися. І знаходить він його дуже швидко. Тільки, виявляється, що того підставили, і тепер Атос, Портос і Араміс об’єднуються з молодим гасконцем, щоб обчислити козлов, подставляющих мушкетерів.

Серіал знятий дуже гарно і з розмахом. Відсебеньок, звичайно, повно. Хоча, якщо розібратися, все в цьому серіалі суцільна відсебеньки. Але глянути можна.

Єдине, що псує серіал, це ось такі безглузді і наївні моменти, як у випадку з підставкою Атоса. Ну хіба можна всерйоз сприймати слова вбивці, який, здійснюючи злочин, у всю кричить: «Запам’ятайте, і передайте всім! Це зробив мушкетер по імені Атос!», при цьому не знімаючи маску з обличчя? Розсудливій людині це повинно говорити про зворотне, тобто, як раз про те, що мушкетер Атос тут не при чому. Але розсудливих тут замало. Прикро, що і король Франції не в їх числі.

Висновок

На 10-му фільмі поки перервемося. Продовжимо наступного тижня, а поки можна сміливо переглянути фільми за списком. Відвертою нісенітницею вони вже точно не є, видно, що люди старалися. Ще б трішки менше наїву…

Але, який же історичний фільм обійдеться без наївних поворотів? Адже всім здається, що тоді люди і любили, і вели себе м’якше, інтелігентніше, і пристойніше. Всі вони були до мозку кісток люди честі і шляхетних серцем і душею.

Що ж, спробуємо спростувати ці помилки в наступному матеріалі, а поки всього вам доброго, і побільше класних фільмів!