Топ-20 кращих фільмів про мушкетерів. Частина 2

245

Перед тим, як приступити до обговорення другій частині списку кращих фільмів про мушкетерів, хотілося б сказати пару слів про «моральному наповненні» першоджерела, яким став тритомник Дюма. Не будемо вдаватися в полеміку з приводу того, що всі персонажі, що стали якимись прообразами для чотирьох друзів-мушкетерів, жили у різні часи і були не зовсім тими, за кого їх видають у романі. Також втратимо те, що на момент облоги Ла-Рошелі д’артаньяном не виповнилося 14-ти років.

Розберемо лише моральні підвалини, які прищеплює нам сей роман і картини, що увійшли в наш топ фільмів про мушкетерів.

Моральні підвалини минулого

Як сказав би герой Миронова з «Діамантової руки», «обліко-морале» у обивателів того часу було на найнижчому рівні. Адже сюжет постане перед нашими очима, якщо відкинути всю барвисту навесуху?

По всьому виходить, що три мушкетери — це роман, в якому королева однієї держави, по суті, змінює з міністром іншої держави. Ні, до сексу не доходить, але тут і одних тільки «таємних побачень» достатньо для того, щоб моральний вигляд того часу впав нижче плінтуса.

Далі, йдемо до нижчих станів. Молодому дворянину абсолютно без різниці, що дівчина заміжня. Це не зупиняє його від того, щоб усіма зусиллями не намагатися на неї «видертися». Так само як і дівчина, будучи заміжньою, не проти поколобродити з першим зустрічним.

Про страту Міледі і зовсім – мовчимо. Як би те ні було, стратити людину без суду і слідства четвірка друзів не мала права.

Далі, що ми бачимо? До другої книги трилогії ахінея триває. Ганна (королева) без докорів сумління спить з кардиналом (духовною особою). І прекрасно почуває себе знаючи, що один з її дітей сидить у в’язниці ні за що. Ось так матуся.

У третій книзі і зовсім виявляється, що поміняти одного короля на іншого – раз плюнути, і зробити це може будь-хто, хто володіє достатньою владою. Причому, сам король виступає тут не тільки в ролі якогось неумисного деспота, але і в ролі самого справжнього лошари, який не в змозі відчути те, що коїться у нього під носом. Виникає питання, а навіщо тоді він взагалі потрібен країні?

Про сина графа Де Ла Фер, лемішку, який не в змозі пережити зраду, ми взагалі мовчимо. Як мовчимо і про те, за які ниці цілі дворяни минулого пускалися на авантюри, причому, навіть не думаючи про те, до яких наслідків їх дії можуть призвести.

Але кіношникам і цього було мало. У своїх стрічках вони присмачують ахінею автора своєї, та так, що й зовсім якась вакханалія ідіотії виходить.

Отже, поїхали далі.

11. Мушкетери 20 років потому (1992), міні-серіал (Росія) 7.02

Через 13 років Георгій Юнгвальд-Хилькевич вирішив забабахати фільмець по другій книзі Дюма про трьох мушкетерів, тобто продовження першого фільму, який освітлений нами . Вийшло криво і косо з багатьох причин.

По-перше, до останнього було незрозуміло, хто буде музику до цього фільму писати. Оскільки для Боярського та інших виконавців головних ролей окремі пісні складати виявилося нікому, міні-серіал вийшов вже не мюзиклом, а, ніби комедійно-драматичних історичних пригод на тему…

По-друге, Боярський змушений розриватися між двома стрічками, власне, – цією, і «Тартюфом». А тому ні в тій, ні в цьому він так і не зміг зіграти нормально.

По-третє, режисер під час зйомок сильно хворів і поїхав лікуватися за кордон, і знімальний процес тривав під початком Боярського. Звідси і огидна гра акторів. Особливо це видно по початку зйомок, коли відбуваються зустрічі між друзями. Актори ведуть себе в кадрі так, ніби й зовсім не знають, що робити.

Але найголовніше – в-четверте. Роблячи першу стрічку Юнгвальд-Хилькевич не збирався знімати продовження. Так само як не збиралися адаптувати згодом продовження роману і сценаристи. А тому без докорів повикидали з оповідання купу значущих речей, без яких друга частина просто не виглядає.

Не будемо загострювати увагу на всіх деталях, вистачить і однієї. З першої частини геть був вирізаний такий значущий герой, як брат чоловіка Міледі лорд Вінтер. А адже він навіть при її страти був присутній. І ось у другому фільмі він з’являється з нізвідки, причому, знає про всі деталі цієї страти і про усіх її учасників.

Окремо хочеться сказати про персні, який д’артаньян, нібито, заклав, щоб відправити звісточку Бэкингему про те, що його хочуть убити. Всі ми знаємо, що нічого подібного в першому фільмі герой Борського не робив.

І так далі. Але подивитися можна. Оскільки це одна з пари-трійки кіноверсій, знята по другій книзі, яку кінематографісти, чомусь, вважають за краще обходити стороною.

12. Три мушкетери (1953), х/ф (Франція, Італія) 6.91

Незважаючи на те, що фільм досить старий, він відреставрований в кольорі і варто уваги, оскільки в ньому, знятому, знову ж таки, по першій книзі, дії розгортаються максимально наближено до першоджерела. Хоча, є й тут свої «розбіжності».

Лист тут у д’артаньяна ніхто не крав у Менге, а він одужував після побоїв під чуйним наглядом тутешньої служниці Анетт, з якою у нього були любилися. Трохи перекрутили й виклики на дуель, тобто, з першим знайомством. У Портоса перев’язь і спереду і ззаду була в нормі, просто гасконець, пробігаючи повз, відштовхнув його плащ. Атоса він просто штовхнув, причому той зовсім не був поранений. Лише Араміс, як зазвичай, топтався на своєму хустці.

Плащ мушкетера д’артаньян тут отримав відразу, як тільки заколов де Жуссака під час першої знакомственной дуелі друзів. Тут Констанція, чомусь, була племінницею Бонасьє. Але дядечко виявився не краще чоловіка. Замість того, щоб сказати гвардійцям, що дівчата вдома немає, він здав її з усіма потрохами. До речі, його навіть ніхто не арештовував. Він просто продався за бабло.

Для чого галантерейщику потрібно було робити люк у нижню кімнату, де зберігаються запаси? Звідки брав дорогі наряди д’артаньян, якщо він прибув у Париж без грошей і без нічого? Незрозуміло.

13. Три мушкетери: Підвіски королеви (1973), х/ф (США, Великобританія, Іспанія, Панама) 6.50

Надто комедійна інтерпретація, у якій найбільше запам’ятовується те, як мушкетери з числа дворян тягнуть до такої міри жебрацьке існування, що змушені красти жратву в харчевнях. Причому, роблять це до такої міри наївно, що тільки диву даєшся тупості всією надуманою феєрії.

Міледі тут в момент передачі підвісок б’ється з Констанцією, а слуга, чомусь, є лише у д’артаньяна. Це єдина стрічка, в якій показано, як гасконець на зворотному шляху з Англії збирав своїх друзів. Атос тут виставлений самим натуральним телепнем, який по п’янці постійно падає в колодязь. Д’артаньян побився на шпагах з Рошфором ще до того, як йому відправитися в Англію, хоча в книзі він тричі бився з ним, але вже після всіх дій, що описуються в романі.

Фільм є першою частиною. Друга, з худющим Майклом Йорком у ролі д’артаньяна, вийшла в наступному році і теж присутній в нашому списку кращих фільмів про мушкетерів на 16 місці.

14. Таємниця королеви Анни, або Мушкетери тридцять років потому (1993), міні-серіал (Росія) 6.35

У міні-серіалі, знятому Юнгвальдом-Хилькевичем за третій книзі, а, якщо бути точним, за третій книзі третьої книги, оскільки «Віконт Де Бражелон, або Десять років потому» це тритомник у тритомнику, дії розгортаються навколо все тієї ж «підміни королів», а, якщо бути точніше, навколо підміни короля Луї на його брата Філіпа.

Роль королівських близнюків тут зіграв Харатьян, який до того моменту ще не остаточно спився. Фільм, чесно кажучи, вийшов такий самий посередній, як і друга частина і бажав його виходу, в першу чергу, лише Боярський, який до такої міри вжився в образ д’артаньяна, що й досі не може розлучитися з мушкетерської капелюхом.

15. Три мушкетери (1993), х/ф (Австрія, Великобританія, США) 6.25

Картина вийшла самої барвистою і затребуваною, оскільки в ній знялися такі відомі на той час актори, як Кіфер Сазерленд (серіал «24 години») і Чарлі Шин («Взвод» (1986) і серіал «Два з половиною людини).

Тепер про те, що привнесли в цю адаптацію її самовіддані адаптатори. Починається стрічка з повного розформування роти мушкетерів. З-за чого, не йдеться. Рошфор, чомусь, виступає тут в ролі капітана гвардійців кардинала, хоча він був просто його шісткою, хоч і будучи в титулі графа.

Тут Констанція, чомусь, фрейліна королеви, а не її кастелянша. І з нею д’артаньян познайомився ще по дорозі в Париж, коли за ним гнались якісь родичі чувака, бабу (або сестру) якого він видудлив». Рошфор, за словами Атоса, виявляється, теж колись був мушкетером і був вигнаний з роти за (!) неналежну поведінку.

Цікавим тут склався і перший виклик на дуель. Атоса гасконець викликав на дуель сам, оскільки йому не сподобалося, що той був не надто говіркий, Портосу він забризкав вином перев’язь, яку йому подарувала королева Америки (!), Араміс сам на нього зверху впав, коли сваливал від чоловіка подруги, яку «просвіщав в теології».

Король тут безвольний лошара, у якого Рішельє, як не фіг робити, взяв, та розпустив роту охорони. Троє мушкетерів, як виявилося, відмовилися «розпускатися» в числі інших. Саме тому їх хочуть заарештувати як бунтівників.

Особливо примітно те, що тут Рішельє був зрадником, який за плечима Людовика XIII ліпив договори з Бекингемом і навіть намітив замах на самого короля, про що зізналася Сабіна (не плутати з маленькою відьмою), вона ж тутешня Міледі і колишня дружина Атоса.

16. Чотири мушкетери (1974), х/ф (Іспанія, Панама) 6.23

Продовження тих «Трьох мушкетерів», що в нашому топі перебувають на 13 позиції. Хоч історія з підвісками і закінчилася, феєрія ідіотизму не припиняється. Рошфора звільнили з в’язниці все ті ж мушкетери, Констанцію вкрали, одягнувши, при цьому навіщось кошик їй на голову. Зрозуміло, що в подальшому нашим друзям доведеться її звільняти, схлестнувшісь з Міледі, збройної шиплячими і паруючими від отрути (що більше говорить про кислоті, а ні про отруту) кинджалами і все тим же однооким Рошфором і його посіпаками.

Окремої уваги заслуговує підводний човен. Навіщо нам показали це ідіотське «диво підводного пересування», спростувала всі закони фізики, незрозуміло. Напевно, в той час це виглядало круто.

17. Мадемуазель Мушкетер (2004), міні-серіал (Хорватія, Німеччина, США) 6.16

Створюється враження, що автори адаптованих сценаріїв спеціально вишукують идиотию поидиотичнее, ніж у попередніх. Наприклад, в цій стрічці, в якій дія розгортається в той час, коли д’артаньян (тут – знову худий Майкл Йорк) і його друзі вже старі пердуны, король Людовік XIV – син Бэкингема.

Лист королеви Анни з доказами цього факту потрапляють в руки кардиналу і той вже потирає руки, мріючи про те, як він зашантажирует нинішнього короля Франції до чортиків. Але лист викрала коханка короля, після чого її вбиває тутешнє втілення Міледі.

Лист потрапляє в руки до дочки д’артаньяна Валентина, і тепер капітан гвардійців кардинала Віллеруа зі зсунутим на бекрень зозулею ні перед чим не зупиниться, щоб не прикінчити цю нахабну дівку, яка прагне в що б те не стало стати мушкетершей.

У фільмі Валентині належить захистити таємницю короля і разом з синами інших трьох мушкетерів, заделавшихся (Ха!) вуличними акторами, воспевающими власні колишні подвиги, звільнити наречену Людовика – майбутню королеву Франції, а поки – принцесу Іспанії, з чіпких лап лиходія Віллеруа.

Цікавим фактом є те, що в цій стрічці про мушкетерів знову знявся Жерар Депардьє. І якщо в стрічці «Людина в залізній масці» (1998), що фігурувала у на 6 місці, він грав бравого Портоса, то тут йому дісталася роль зрадника кардинала Мазаріні.

18. Дочка д’артаньяна (1994), х/ф (Франція) 6.08

По книзі д Артанья так до своєї смерті і не обзавівся дітьми. Але «сценаристи-адаптатори» з цим не згодні. Причому, в більшості випадків вони наполягають на тому, що якщо б у нього була дитина, то це в обов’язковому порядку була б дочку. Що і сталося в черговий версії фільму про мушкетерів.

У фільмі все почалося з того, що з якогось судна втік негр і, ховаючись від погоні, сховався у монастирі. Саме в цьому монастирі росла і виховувалася донька д’артаньяна Елоїза. Після трапилася заварухи вона їде в Париж поскаржитися на даму в червоному, що ганялася за негром і вбила настоятельку, за смерть якої дівчина присягнулася помститися.

Д’артаньян в цей час животіє в злиднях і дає уроки фехтування за їжу. Живе він у свого колишнього слуги Планше, нині – власника закусочної. До нього і заявляється Елоїза з поганими вістями і зі своїм другом Квентіном, який під псевдонімом «Біднота» пише пасквільні вірші, що прославляють идиотию нинішньої влади.

У неї є якийсь лист, що випало з рук убитого, негра. Що в ньому зашифровано? Чого так бояться зловмисники? Це нам і належить дізнатися, засмотрев стрічку до кінця.

Дуже цікаво, в яку пору угораздило народитися Елоїзи? Планше сказав, що колисав її ще при облозі Ла-Рошелі. Значить Дюма бреше і де-то в тих подіях між підвісками і вбивством в Бетюнском монастирі пройшло понад 9 місяців.

До речі, за словами д’артаньяна, в цьому фільмі з часів облоги Ла-Рошелі минуло всього 20 років, значить зараз, по ідеї, він не тільки повинен був перебувати на службі, але все так само животіти в чині лейтенанта і, більш того, збирати своїх друзів, щоб врятувати короля Британії від Кромвеля. Але в цьому всесвіті, як зараз прийнято говорити, те, що стало з д’артаньяном, не найгірше. Атос, приміром, за його словами, взагалі раптово помер…

19. Три мушкетери (1959), х/ф (Франція) 6.06

Тут роль бравого гасконця зіграв сам молоденький Жан Поль Бельмондо. А починається розповідь з кабінету де Тревіля, де Д’артаньян підслуховував під дверима, а Атоса, як у книзі, через поранення в плече поклали в ліжко.

Тут д’артаньяна, як і в романі, визначили в якусь академію, де навчали танцювати, фехтувати, одним словом, вести себе пристойно. Незрозуміло якого біса Рошфор з Міледі робили в резиденції мушкетерів? Що лорд Вінтер робив серед гвардійців, коли мушкетери і д’артаньян вирішили битися на дуелі?

Цікаво, що в підставному листі до Бэкингему йому прямим текстом призначається побачення з королевою в кастелянки Бонасьє. І якщо Міледі і так знає, де буде ховатися Бекінгем, чому б його не взяти прямо там, тепленького?

Це єдина інтерпретація, в якій широко розкрита лінія про взаємини Міледі і брата її справжнього чоловіка. Тут саме де Вард познайомив врятував йому життя д’артаньяна, з Міледі.

Мінусами є те, що Планше, слуга гасконця, взявся буквально з нізвідки. Ось його не було, а ось він, звідки-то, раптом, з’являється. І, знову, люк в підлозі. У книзі, щоб потрапити на нижній поверх, д’артаньяном доводилося розбирати підлогу. Тут же споконвічно присутня люк. Який ідіот спеціально стане робити лазівку у свої засіки?

20. Три мушкетери / Мушкетери (2011), х/ф (США, Німеччина, Франція, Англія) 6.02

Гірше, наивней і дебільніше переробки, чим створив Пол Андерсен, ніхто не створив. Дії починаються задовго до головних подій. Мушкетры, працюючи в співтоваристві з Міледі, подругою Атоса, яку режисер довірив зіграти своїй дружині Міллі Йовович, пробираються в Італійські підземні сховища, щоб вкрасти креслення якогось повітряного судна, придуманого самим Да Вінчі. В кінці першого акту Міледі всіх мушкетерів зраджує, віддавши креслення Бэкингему.

І ось починається основне оповідання. Четверо друзів, які зібралися битися на дуелі в околицях якогось монастиря, виявляються оточені незчисленними полчищами гвардійців кардинала. Як вони там опинилися? З вигляду їх було ніяк не менше ста осіб. І всіх їх наші браві три мушкетери з гасконцем перемагають. Це було до такої міри смішно, нездійсненно і наївно, що ваші покірні слуги просто не змогли додивитися цю жахливу висмоктану з пальця нісенітницю до кінця.

Там, кажуть, були і повітряні суду. Що ще більш відвернуло нас від перегляду цієї ахінеї.

Висновок

У фільмах, що описують ту епоху, все виглядає барвисто, яскраво і бездоганно. І ніхто не говорить правди про те, що у всіх придворних дам зачіски кишіли вошами, а будь-завзятий кавалер міг похвалитися комахами у мошонці. Про венеричні захворювання і те, що вміст нічних горщиків вихлюпувалося прямо на вулицю з віконця, і зовсім ніхто не говорить.Більш-менш правдиво той час описано лише в серіалі «Мушкетери», що займає 10 місце.

Але від цього інші фільми про мушкетерів гірше не стають. Чи Не так?