Вчені з шотландії створили голограму з імітацією відчуття рукостискання

16

Дослідники з університету глазго (шотландія), створили голограми, які використовують повітряні струмені, відомі як (aerohaptics) “аерохаптика”, щоб імітувати відчуття від дотиків. Хоча голограми існують вже давно, інтерактивні голограми, що мають фізичну масу і до яких можна доторкнутися, залишалися в області наукової фантастики. У той час як звичайні голограми знаходять все більше комерційне застосування в різних галузях, дослідники також займаються розробкою “тензорних голограм”, які можуть вивести дану технологію на перший план і дозволити створювати голограми в реальному часі для використання в системах віртуальної реальності, 3d-друку і багатьох інших областях.

Тактильний зворотний зв’язок також широко використовується в електронних пристроях для забезпечення більш реалістичного зворотного зв’язку в контролерах відеоігор, а також в рамках реабілітаційної терапії після інсультів і важких фізичних травм. Крім того, тактильний зворотний зв’язок використовується в більшості сучасних смартфонів і смарт-годин, які зазвичай застосовують вібрацію при передачі повідомлень або для того, щоб користувач знав, що його натискання спрацювало. Однак дана технологія відрізняється відповідно до особливостей кожного пристрою, і якщо в більшості девайсів використовуються ексцентрикові актуатори з обертовим механізмом (erm), то в apple taptic engine в macbook і iphone використовується лінійний резонансний актуатор (lra).

Вчені з дослідницької групи згинальної електроніки та сенсорних технологій університету глазго розробили нові голограми, які, на думку дослідників, в кінцевому підсумку дозволять людям віртуально потискати руку будь-якій людині. Для створення нової технології дослідники використовували легкодоступне і недороге обладнання для створення повітряних струменів, які імітують відчуття дотику. За словами фахівців, технологія навіть обіцяє зробити реальністю голопалубу, подібну машині з науково-фантастичної медіафраншизи «зоряний шлях», хоча вони також попереджають, що це навряд чи відбудеться найближчим часом.

Цей винахід може зробити революцію в області віртуальної і доповненої реальності, оскільки на відміну від тактильного зворотного зв’язку в традиційних vr – і ar-рішеннях, сенсорні голограми не вимагають ручного контролера або розумних рукавичок для створення відчуття дотику. Замість цього використовується сопло, яке видуває повітря у відповідь на рухи руки користувача. За словами дослідників, система використовує скло і дзеркала для проектування двомірної голограми, а програмне забезпечення, що лежить в основі технології, – кроссплатформенний движок для відеоігор unity, який також використовується в різних галузях, включаючи автомобільну, архітектурну, інженерну та будівельну.

Для демонстрації роботи аерогаптичної системи дослідники створили голографічний баскетбольний м’яч, який, за їхніми словами, можна “цілком реалістично чіпати, катати і підкидати”. Вони також стверджують, що користувачі можуть “відчувати” округлу форму м’яча, що котиться кінчиками пальців, коли він відскакує, і удари долонею, коли він повертається, завдяки модульованої зворотного зв’язку, заснованої на віртуальній поверхні м’яча. Користувачі також можуть штовхати віртуальний м’яч з різною силою і відчувати зміну сили удару в долоні. У майбутньому дослідники сподіваються додати пару нових можливостей до тактильної системи. В даний час ведуться розробки по зміні температури повітряних струменів, щоб користувачі могли відчувати температуру поверхні. Дослідники також планують додати аромати в повітряний потік, щоб запропонувати більш реалістичний інтерактивний ефект, що включає відчуття запаху.

Керівник групи best професор равіндер дахія, який розробив систему повідомив:”aerohaptics створює переконливе відчуття фізичної взаємодії з руками користувача при відносно низькій вартості”

Дахія додав, що система може стати основою для створення правдоподібних інтерактивних 3d-зображень реальних людей для телеконференцій, а також допоможе хірургам проводити процедури у віртуальному просторі або навіть управляти роботами для проведення операцій. Наприклад, кілька лікарів можуть переглядати, обмацувати і обговорювати особливості пухлинних клітин. Вони також можуть залучати пацієнта до обговорення перед хірургічним втручанням. Це дасть пацієнту більше інформації і забезпечить йому додаткову впевненість при проведенні операції.

“нинішні пристрої vr не забезпечують природного тактильного зворотного зв’язку. Користувач повинен носити їх, а якщо в проекті бере участь група користувачів, то кожен повинен носити vr-пристрій. Наш прототип не вимагає від користувачів ніякого додаткового обладнання. Кілька користувачів можуть стояти навколо об’ємного дисплея і взаємодіяти з віртуальними об’єктами, як ми зазвичай робимо це в реальному житті”, повідомив вчений.