VFX breakdown фільму «Планета мавп: Революція». Частина 1

396

Нещодавно вийшов на екрани фільм «Планета мавп: Революція» став новим проривом в технології motion capture.

Перший фільм «Повстання планети мавп» розповідає глядачам історію одного вченого, який забрав до себе додому маленького піддослідного шимпанзе, в той час як сюжет другої частини «Планета мавп: Революція» ґрунтується на Шекспірівському питанні про зраду, сім’ї та конфлікті. Першу частину пенталогии в Голлівуді охрестили як «людський фільм», так як ролі мавп виконували переважно люди, але зате друга частина стала фільмом «цифрових мавп»: головні персонажі створювалися і анимировались в тривимірному просторі.

За іронією долі, «душа» другого фільму більш людяна, а сюжет швидше нагадує драму, ніж сучасну фантастику. «Планета мавп: Революція» заслужено вважається найбільш якісним фільмом з точки зору передачі всього спектру людських емоцій цифровим героям. Комп’ютерних персонажів почали активно використовувати ще в часи «Зоряних Воєн», проте глядач завжди міг відрізнити їх від реальних із плоті і крові. У «Планета мавп: Революція» головну роль виконує цифрова мавпа, виконані настільки якісно, що вже через 15 хвилин фільму вона сприймається як справжня жива істота, яке народилося і виросло на Землі. Цікавий факт: за оцінкою критиків Цезар, головний герой обох фільмів, підкуповує сильніше якраз у другій частині, де він замінений своєю цифровою копією.

Головними VFX-супервайзерами картини стали Дан Леммон і Джо Леттери, а так само компанія Weta Digital. На плечі Дана Леммона ліг тягар курирувати, як створення й анімацію виразу обличчя, так і елементи навколишнього середовища. Сцени поєдинків і останній третій акт фільму дісталися VFX-супервайзеру Кейту Міллеру.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=4NU9ikjqjC0

За лаштунками

З технічної точки зору, «Планета мавп: Революція» стала новим проривом в технології motion capture (захоплення руху). Раніше його використовували виключно в закритих просторах, щоб уникнути непотрібних перешкод, але в цьому фільмі motion capture вперше винесли на відкритий простір, як раз для створення сцени з золотими воротами в кінці картини. Захоплення рухів кількох акторів відразу додав динамічності і перейшов з другорядної в розряд основної технології створення фільму. Weta Digital використовувала дуже багато motion capture на відкритому просторі, що істотно полегшило роботу риггерам, яким потрібно було також передати рухи персонажів в будь-яких умовах (під час дощу, спеки та в полум’я).

httpvh://www.youtube.com/watch?v=XM9Pvfq1KhE

У попередньому фільмі доводилося спочатку знімати motion capture, а потім робити монтаж і корекцію з урахуванням впливу навколишнього середовища. В останньому ж фільмі, так як motion capture було винесено безпосередньо «декорації», даний процес злилося в єдиний етап. Щоб задумане здійснилося, команді Weta Digital було необхідно перетворитися з команди за пост-обробці безпосередньо в продакшн-тім.

Технологія motion capture

У фільмі використовувалися більш потужні світлодіоди, вбудовані в силіконові костюми акторів. Це дозволило більше і якісніше зчитувати їх руху, а також працювати в лісі і темряві під час нічних зйомок у Новому Орлеані. Бездротові камери позбавили метрів проводів і кабелів, що прискорило час сетап і калібрування, а так само елементарно полегшило життя VFX breakdown фільму «Планета мавп: Революція». Частина 1.

VFX breakdown фільму «Планета мавп: Революція». Частина 1

Для ідеального сетап використовувалася так звана мульти-система камер для motion capture, яка кріпилася до костюма акторів. Крім того, на костюмах так само були активні маркери (точки) і додаткові другорядні камери (Sony F3s). Ще один блок камер перебував на голові, який захоплював мімічні зміни в найвищому дозволі. Згодом, весь отриманий матеріал підлягав синхронізації і обробці. В залежності від складності сцени та рухів персонажа, йшло в хід до 40 таких камер.

Ключовим моментом стало удосконалення програм для motion capture. Вони стали точніше, а так само могли вловити рух на більш далеких відстанях від головної камери. Команда Weta Digital створювала своєрідний мікс з motion capture і звичайної ручної анімації. Так само були сцени, де motion capture не використовувався взагалі, наприклад, в сценах з маленькими мавпами вся анімація створювалася руками. У фільмі фігурують 40 мавп, 12 з яких це головні герої, 20 – фонові мавпи, 4 варта-горили і 4 орангутанга. Всі головні 12 мавп зазнали редизайну. Їх зістарили і додали в образ вікової мудрості.

«У другій частині «Повстання мавп» було багато складнощів, пов’язаних зі зйомками, — пояснює motion capture супервайзер Дижан Момсилович, — це стало другим випробуванням, з яким ми впоралися. Цей фільм поставив технології на новий рівень. Велика частина фільму знімалася не в студії, а зовні, причому під дощем і сильним вітром. Знімати таке, перебуваючи безпосередньо в епіцентрі подій, дуже непросто, як для команди, так і для техніки.

Виконавцям ролей мавп під керівництвом Террі Нотари довелося пройти «мавпячу школу», щоб перейняти їх поведінку і манеру триматися. Так як анатомічно руки мавп довше, ніж у людей, то і костюми для motion capture були зроблені так, щоб руки здавалися довшими.

Для більшої точності під час зйомок намагалися максимально використовувати А-камеру для рига motion capture. Якщо потрібно було знімати швидкі дублі, і це було можливо робити такою камерою, то так і робилося. Такий підхід впровадження спецефектів безпосередньо в знімальний процес не був одногранным. Всі, хто працювали над картиною, активно брали участь. Наприклад, команда, відповідальна за рослинність і навколишнє середовище, знаходила місця, куди можна було непомітно для об’єктива основних камер сховати маленькі камери для motion capture. «Зате в кінці робочого дня у нас був квест «Знайти всі motion capture камери». Іноді ми забували їх в заростях, і тоді доводилося повертатися і відшукувати їх».

VFX breakdown фільму «Планета мавп: Революція». Частина 1

Перед тим, як весь матеріал з камер для motion capture вирушав у Motion Builder, його потрібно було перевірити, розсортувати і розподілитися за цільовими категоріями. Після чого матеріал потрапляв в руки фахівців, які його чистили і перевіряли на наявність збоїв і помилок. Ми виробили практично універсальну і швидку систему передачі рухів з камер для motion capture нашим вже готовим цифровим мавпам.

Передача емоцій

У другій частині «Планети Мавп» особливу складність представляв клунь особи. Особа часто знімали крупним планом, і було надзвичайно важливо передати не тільки всю глибину емоцій і переживань, а так само зробити це максимально реалістично. Дані з камер motion capture підлягали ретельного доопрацювання. Складність передачі мімічних рухів тридешным мавпам складалася так само і в анатомічних відмінностей людини і мавпи. motion capture можна відразу накладати на 3D-модель без коригувань тільки в тому випадку, якщо вона збігається повністю з людиною, чиї руху захоплювалися. Руху з камер motion capture обробляються таким чином, щоб аніматори змогли вручну настроювати і коригувати їх, створюючи цілі окремі системи. Наприклад, рух губ – це один комплекс, рух очей – інший.

Особливістю фільму є величезна кількість сцен, де особи мавп знімалися крупним планом. Фахівці з Weta Digital виконали титанічну роботу, так як їх завданням було не тільки скорегувати дані motion capture, але так само опрацювати кожну дрібну деталь: від відблисків в очах до рухів мови та щелепи під час діалогів. Всі вирази облич мавп робилися практично вручну, без застосування технології motion capture.

VFX breakdown фільму «Планета мавп: Революція». Частина 1