Вийшла windows 11. Заради чого варто оновлюватися?

17

Фінальна версія windows 11 готова. Що в ній є? свіжий, а головне єдиний дизайн, робота з додатками android, макети, віджети і акцент на геймінгу. Ми пройшлися по головних можливостях, щоб зрозуміти, чи варто вже пересідати.

Макети, інтерфейс і меню» пуск ”

Microsoft гарненько попрацювала над зовнішністю нової ос. М’які тіні, округлені кути, іконки і анімації, контекстні меню і вікна — все виконано в єдиному стилі. За старанним фасадом криється такий же гладкий інтерфейс. І це радує.

З «живими плитками» розпрощалися, а меню «пуск» переїхало в центр екрану. Оновився і внутрішній пошук: windows 11 тепер нишпорить не тільки на комп’ютері, але і в мережі. Центр повідомлень теж злегка зачепило переробкою: до списку системних повідомлень додали календар.

Окрема розмова-багатозадачність. Функція snap layouts розподіляє відкриті вікна по областях екрану, а snap groups компонує додатки по групах, запам’ятовуючи розташування їх вікон. У підсумку виходять макети. З їх допомогою легко створювати і налаштовувати безліч робочих столів і швидко між ними перемикатися. Зручно і просто.

Прокачування сенсорного управління і drr

Вже з перших хвилин помітний акцент на сенсорному управлінні. Екранна клавіатура набрала в налаштуваннях персоналізації. А ще при відключенні зовнішньої клавіатури система дбайливо розставляє елементи управління подалі один від одного, виключаючи помилкові натискання. Помітно поліпшені функції рукописного введення, жестів і голосових команд. Використовуючи останні, ос за вас розставить розділові знаки.

Windows 11 вміє оптимізувати частоту оновлення екранів. За це спасибі функції dynamic refresh rate (drr). Вона в автоматичному режимі коригує частоту оновлення дисплея, відштовхуючись від роботи користувача. На виході-оптимальний баланс продуктивності і автономності пк.

Віджети і чат microsoft teams

Для віджетів виділили окрему іконку в таскбарі. Панель з пошуком в бібліотеці розділили дві частини: у верхній розмістилися погода, планувальник завдань, слайдер з фото і карти, а в нижній — новини, вибрані за допомогою ші. Вбудований список віджетів поки небагатий, але в microsoft обіцяють його розширити. Можливо, навіть відкриють відповідний api для сторонніх розробників, чим чорт не жартує.

А ще в windows 11 додали додаток для дзвінків і чатів teams. Здзвонитися, списатися, перекинути документи і файли тепер вийде, навіть якщо у співрозмовника не встановлена ця програма. У спливаючому вікні відображаються останні особисті та групові чати.

Відповісти співрозмовнику можна прямо в повідомленні, там же можна прийняти або відхилити виклики. Ті, хто раніше використовував skype або outlook, зможуть синхронізувати старі контакти, додати їх вийде і з телефонної книги смартфона після установки програми.

Windows store і робота з android-додатків

Дизайн магазину теж зазнав змін. Він став візуально легше, але при цьому додав у функціональності. По-перше, до нього прикрутили розділ з рекомендаціями програм, ігор, фільмів, серіалів і музики. По-друге, дозволили розробникам додавати x86-і android-додатки і використовувати свою платіжну систему. До слова, додатки можна встановлювати з браузера, минаючи microsoft store.

Мабуть, саме довгоочікуване нововведення-це робота з додатками для android. Результатом партнерства microsoft з amazon і intel стала технологія intel bridge. Про власників пристроїв на чіпах amd теж не забули. Встановлювати софт дозволять через microsoft store і amazon appstore.

Однак з ключовою функцією є невелика затримка. До релізу ос розробники просто не встигнуть її реалізувати. Інсайдери вважають, що запуску раніше 2022-го чекати не варто.

А пограти?

У windows 11 інтегрований сервіс xbox game pass: тут тобі і магазин ігор, і пухка база додатків по підписці. З xbox series x і s перекочував новий режим auto hdr, який автоматично покращує картинку. Зрозуміло, оцінити її зможуть тільки власники моніторів з підтримкою цієї технології. Пізніше microsoft підтягне сервіс xcloud для хмарного стрімінгу ігор.

Ще одна добра звістка — поява directstorage. Технологія підвищує ефективність центрального процесора, завантажуючи дані гри в пам’ять відеокарти, тим самим прискорюючи запуск. На консолях xbox series це справа всього декількох секунд.

Та й в цілому, як показують відгуки на бета-версію windows 11, ігри на новій операційці працюють спритніше. А раз ніяких специфічних патчів не було-значить це заслуга самої ос: зменшилися накладні витрати при роботі високонавантажених додатків з залізом, і це чудово.

Системні вимоги і tpm

Головний докір у бік windows 11 — системні вимоги. Після презентації з’ясувалося, що для установки необхідний криптографічний модуль trusted platform module (tpm) 2.0, а материнська плата повинна володіти підтримкою uefi і функцією безпечного завантаження системи secure boot. Користувачів обурили подібні обмеження, так як самі системні вимоги до процесора і оперативної пам’яті не змінилися, але це відсікло купу цілком працездатного заліза минулих років.

Під натиском негативних коментарів microsoft довелося переглянути своє бачення мінімальних вимог: оновити windows 10 на 11 через магазин додатків зможуть власники сучасного заліза аж до середини 2022 року.

Іншим доведеться встановити нову ос вручну, погодившись з обмеженою роботою системи безпеки windows 11 — для цього треба завантажити «помічник по установці» і створити завантажувальну флешку.