Як створити реалістичну шкіру і зачіску

239

Відомий 3D-художник Dan Roarty розповість, як він створював волосся і зачіску персонажа для проекту «The Blue».

Dan Roarty – 3D-художник з Канади, який зараз працює провідним художником по персонажам в LucasArts в Каліфорнії, автор таких відомих в мережі робіт, як «Happy Birthday Nana», «Freckles in a Blanket» тощо, автор багатьох туториалов Lynda, визнаний майстер CG-реалізму.

У цьому невеликому уроці я розповім, як скалптил шкіру дівчини для проекту «The Blue» в Mudbox і створював її зачіску в Maya з допомогою плагіна Shave and Haircut.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Найголовніше в роботі над будь-яким проектом – референси. У Mudbox представлений ряд непоганих Stensils, але для цього проекту я вирішив скористатися фотографіями самого сабжу, а також фотографіями з 3d.sk . Я зупинився саме на цих фотографіях, оскільки на них найкраще помітні пори, які я буду використовувати для скалптинга.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Після знебарвлення фотографій і застосування фільтра High Pass я використовував їх для створення Stencil. На цьому ж етапі я пограв з яскравістю, контрастом і рівнями, завдяки чому деталі пір стали більш помітними. Потім я зберіг файл у форматі .tga і потестировал його в Mudbox.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Далі я перевірив достатньо підрозділів для скалптинга дрібних деталей у бейз меша голови. На цьому етапі я вже надав особі бажане вираження, створив базові складки і уточнив форму очей, рота і носа. Далі я продивайдил модель до 6 рівня дивайдов і приступив до створення дрібних деталей на окремих шарах.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Потім я приступив до деталізації очей. Для початку я імпортував текстуру шкіри, яку я створив раніше на підставі фотографій в Photoshop, і вибрав одну, найбільш придатну для деталізації очей. Потім я створив новий шар і назвав його «Eyes». Далі я розмістив вибрану фотографію поверх шару і проскалптил деталі за допомогою пензля Sculpt.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

При скалптинге в Mudbox я використовую різні поєднання з фотографій і стандартних пензлів Mudbox. Виходячи з фотографії нижче можна сказати, що для деталі вийшли занадто різкими, але повірте, левову частку деталізації з’їсть рендер з-за підповерхневого розсіювання шкіри.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Настала черга пір. Я, постійно перемикаючись між фотографіями, починаю скалптить деталі на лобі і щоках, намагаючись заскалптить різні недосконалості шкіри, родимки, шрами і плями за допомогою пензля Sculpt. Ви завжди можете створити окремий шар з такою деталізацією пізніше, ну а я вирішив зробити це зараз.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Деякі деталі знову-таки здаються надмірно різкими, але це саме те, що нам потрібно. На цьому етапі ми вже створили пори на щоках, лобі і носі. Для реалістичності я також додав трохи зморшок під очима і на лобі.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Перед тим, як перейти до рота, я вирішив опрацювати ділянку шкіри навколо нього. Для початку я створив новий шар, вибрав референс і приступив до скалптингу. Для цього ділянки я використовував свої матеріали, так і матеріали Mudbox. Крім того, я додав трохи деталей вручну.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

При роботі над шкірою персонажа я завжди намагаюся створювати як можна більше найдрібніших деталей, пір, цяток, які тільки додають реалістичності. На перший погляд вони здаються абсолютно непотрібними або непомітними, але без них шкіра виглядає нереалістично ідеальною. Далі приходить черга губ, для яких я спочатку намагаюся використовувати трафарети опубліковані, але потім завжди приходжу до того, що швидше і простіше заскалптить тріщинки і лінії вручну.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

У роботі над губами я використовую різні кисті Mudbox. Складки я створюю за допомогою пензля Sculpt, для тріщин і ущільнень використовую Buldge. Якщо складки здаються мені недостатньо чіткими і різкими, я виправляю це за допомогою інструменту Pinch. Губи – досить складний і трудомісткий момент, без достатньої кількості підрозділів вони будуть виглядати розмитими і нечіткими.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Після того, як закінчив працювати з нижньою губою, я вирішив, що губи все ще бракує реалістичності. Виправити це я вирішив з допомогою шуму. При цьому я скористався дефолтних Stencil в Mudbox, замість того, щоб створювати новий, з допомогою якого проскалтпил трохи всю поверхню губ, намагаючись зробити їх менш ідеальними. Потім повторив процес для верхньої губи.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Для верхньої губи я використовував той же Stencil, а також різні кисті. Потім я створив невеликий перехід між шкірою рота і губами і перейшов до шиї.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Тепер мені залишалося тільки заскалптить груди і шию, для яких я створив новий шар. Для деталізації шкіри грудей і шиї я використав кілька різних трафарети опубліковані, які можна побачити на зображенні нижче. На мій погляд, вони відмінно спрацювали, створивши невеликий bump. Я також трохи поскалптил шию вручну.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Закінчивши з текстурою шкіри на грудях і шиї я перейшов до складок на шиї. При цьому я постарався зробити їх як можна більш різкими і помітними, щоб вони були видні на рендері. Тут, як видно, немає нічого військового, всього лише кілька ліній, проведених від руки за допомогою кистей Knife і Sculpt.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

І з скалптингом покінчено. Далі переходимо до того, як перенести всю цю красу в Maya. У цьому проекті я експортував модель в Maya на 5 рівні дивайда, цілком поклавшись на додаткову карту bump, з допомогою якої я сподівався відтворити деталі пір. Карту bump я створив шляхом вилучення картки displacement з нижнього рівня дивайда голови (level 4) на найвищому рівні дивайда (level 6). Також можна було спокійно використовувати карту normal або displacement. А тепер як щодо того, щоб створити дамі зачіску?

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Давайте звернемося до референсам перед тим, як спробувати себе в перукарській справі. Я хотів зробити зачіску персонажа максимально схожою на зачіску моєї дружини, оскільки саме її фотографії лежать в основі проекту. Довжина, колір волосся, а також сама зачіска трохи змінювалися від фотографії до фотографії, тому я вирішив зупинитися на чомусь середньому. Я хотів, щоб волосся були розділені на проділ, будучи досить довгими. Озброївшись референсами я вирішив перейти до справи.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

І для початку волосся повинні рости звідкись. Для цього я створив «скальп» на самому нижньому рівні дивайда і видалив непотрібні полігони. Отже, скальп є. Давайте наростимо волосся.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Волосся для цього проекту я створював за допомогою плагіна Shave and a Haircut для Maya. Для створення волосся необхідно виділити скальп, перейти у вкладку Shave вгорі та натиснути на кнопку Create New Hair. Потім відкриється віконце з пресетами. На цьому етапі пресет практично не грає значення, крім того, його завжди можна змінити пізніше. Я вирішив використовувати пресет Blond.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Зараз зачіска більше нагадує їжачок, тому, як ви вже, напевно, здогадалися, нам доведеться скористатися кистями, щоб розчесати волосся і укласти їх у бажану зачіску. Я помітив, що дефолтна довжина волосся короткувата, тому спочатку я вирішив задати для волосся Guides і натиснув на кисті Shave. Ви помітите, що після вибору кисті відразу ж відкриються її опції, які також відповідають за довжину волосся. За допомогою цієї кисті починаю подовжувати волосся.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Перед тим, як перейти до зачіски, необхідно налаштувати для меша голови зіткнення. Для цього потрібно вибрати бажану геометрію і вказати її як Collision, а потім оновити поточний меш в меню Shave — Update Collision Mesh. Maya задумається ненадовго, але потім благополучно все прорахує, а ми можемо продовжити розчісування волосся, які тепер перестануть проникати в «мозок» персонажа, враховуючи об’єкт зіткнень. Для скасування якої-небудь дії необхідно скористатися функцією скасування на полиці плагіна, оскільки звичайна команда Ctrl+Z всередині Maya не спрацює.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Варто заздалегідь налаштуватися на те, що створення красивої зачіски забере чимало часу, оскільки кнопок «Швидко» і «Красиво» в плагіні не передбачено. Незважаючи на це, досвідченим шляхом я з’ясував, що волосся можна пустити вздовж створених спеціально заради такої справи направляючих. На цьому етапі варто максимально наблизити зачіску до бажаної. На зображенні нижче можна побачити налаштування, які використовував я, можливо, вони виявляться корисними для вас. При цьому варто пам’ятати, що отримані налаштування волосся завжди можна зберегти в пресет, яким потім можна скористатися пізніше.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

На цьому етапі значення Hair count буде вже досить високим, тому його необхідно буде зменшити в настройках до 3000. Далі необхідно перетворити волосся в NURBS-криві, працювати з якими буде трохи повільно, але результат того вартий. Для цього виконайте команду Shave — Edit current — Convert — Hairs to curves. Maya може задуматися ненадовго, але в результаті все сконвертирует.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Потім за допомогою кривих можна добитися непоганих результатів і бажаної зачіски. Такий підхід займе багато часу, але дасть максимальний контроль над зачіскою. Тепер зіткнення не будуть мати ніякого значення, оскільки ми працюємо з кривими. Після того, як ви створите бажану зачіску, створіть ще одну систему волосся на підставі того ж (або будь-якого іншого) пресета.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

А тепер настав зоряний час нещодавно створених кривих, які ми використовуємо в якості направляючих. Для цього необхідно виконати команду Shave — Edit current — Comb using curves. Нова система волосся прийме форму кривих. На цьому етапі для внесення змін в зачіску можна скористатися NURBS-кривими.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Після деяких налаштувань основа зачіски готова. На цьому етапі можна зробити парочку тестових рендерів, щоб подивитися, як все виглядає.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Тепер створимо ще одну систему волосся, з допомогою якої зачіска стане більш реалістичною. І знову скористаємося NURBS-кривими. Для цього я сдублирую криві, які я використовував для першої системи волосся, повращаю і витягну окремі пасма і навіть волоски. Не бійтеся експериментувати, пам’ятаючи, що всі недосконалості і асиметрія лише додають реалізму. Не забувайте поглядати на референс, щоб не захоплюватися. Після того, як закінчите, створіть нову систему волосся за допомогою команди Shave — Create new hair. Це автоматично створить волосся, взявши за направляючі NURBS-криві.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

На зображенні нижче можна побачити, якими налаштуваннями скористався я. Вони трохи відрізняються від параметрів, використаних для основи зачіски. При цьому найважливішою є опція Interpolate Guides. Ця галочка повинна бути відключена, оскільки вона говорить про те, що волосся буде рости саме вздовж тієї NURBS-кривої, яку ви створили, не намагаючись використовувати в якості направляючих інші криві. Таким чином, ми отримуємо повний контроль над окремими системами волосся.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Далі переходите до тестових рендерам, як тільки з зачіскою покінчено, щоб зрозуміти, як волосся виглядають на рендері. На цьому етапі можна використовувати стандартні налаштування без світла з різних ракурсів і планів, щоб переконатися в тому, що волосся виглядають добре.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

Освітлення, залежно від цілей, може різнитися. Для цього проекту я використовував основний спрямований світло з включеними тінями, а також заповнює і контрове, розташовані за головою персонажа. Все це можна легко налаштувати, однак плагін використовує Spot lights для створення тіней. Після того, як закінчите налаштовувати основне світло, виконайте команду Shave — Shadow Attributes — Add to Selected Lights. Так плагін зрозуміє, що світ цей непростий, крім того у налаштуваннях світла з’явиться вкладка Shave Shadow. Можете поекспериментувати з її параметрами.

На зображеннях вище і нижче можна побачити тестовий рендер волосся і фінальний рендер всієї сцени. На голову і тіло я призначив матеріал Shave background, щоб можна було отрендерить їх з альфою. Для Render Mode я використовував опцію Buffer, яка, на мій погляд, спрацювала найкраще. Це ж стосується і налаштувань. Після фонового зображення я також отрендерил пас Shadow matte, просто поставивши галочку у вкладці Shadow Matte, який, після невеликої корекції кольору в Photoshop, помістив поверх фінальної картинки.

Як створити реалістичну шкіру і зачіску

У нашій попередні статті ми вже розповідали про альтернативний спосіб створення реалістичних CG-волосся.

Хочете знати більше? Приходьте на наші курси моделювання, анімації і VFX.

Журналіст: Альона