Захист папок і файлів від несанкціонованого доступу. Програма TrueCrypt.

242

Текст заявки: Добрий день, порадьте, як дійсно надійно захистити від третіх осіб окрему папку зі вкладеними в неї файлами?

Найбільш простою, на мій погляд, способом захисту папки або окремого файлу від несанкціонованого доступу є установка на файл або папку пароля при архівації. При цьому не потрібно використовувати якийсь особливий архіватор, підійде і повсюдно поширений WinRAR. Для цього клікніть правою кнопкою миші по файлу або папці і виберіть пункт «Додати до архіву». Потім перейдіть на вкладку «Додатково» і там виберіть пункт «Встановити пароль». Після цього просто вкажіть пароль для відкриття файлу або папки і натисніть «ОК». Після цього для відкриття окремого файлу або кожного файлу, поміщеного в папку, Вам буде потрібно ввести встановлений пароль. Однак для забезпечення максимальної безпеки даних Ви можете скористатися спеціалізованими програмами, про одну з них – TrueCrypt я розповім в цій статті. TrueCrypt є потужним засобом для захисту Вашої інформації з підтримкою декількох надійних алгоритмів шифрування. Скачати TrueCrypt з офіційного сайту можна за цим посиланням. Там же Ви можете прочитати опис програми англійською мовою.

Установка програми:

Установка програми відбувається англійською мовою. Надалі я розповім, як встановити підтримку російської мови для роботи з TrueCrypt, відразу зазначу, що зробити це буде дуже легко. На початку установки прочитайте та прийміть умови ліцензійної угоди («I accept and agree to be bound by the license terms») та натисніть кнопку «Accept». Потім настає, на мій погляд, кульмінаційний момент установки програми. Ви можете вибрати пункт «Install» для звичайної установки і пункт «Extract» для лікування файлів без установки програми. У разі, якщо Ви виберіть пункт «Встановити» Ви зможете скористатися всіма можливостями програми,проте в даному випадку програма буде встановлена на Ваш ПК, що підвищує ризик несанкціонованого доступу до файлів. Якщо ж Ви просто хочете надійно захистити якісь файли і папки, виберіть пункт «Extract» у цьому випадку не будуть доступні деякі функції TrueCrypt, але Вам не доведеться встановлювати програму на ПК. Це зручно т. к. на комп’ютері взагалі не буде згадки про TrueCrypt, що істотно ускладнить можливість несанкціонованого доступу до Вашої інформації, т. к. третя особа навіть не буде знати про інструмент шифрування файлів, Ви зможете використовувати TrueCrypt перенісши її на будь-який знімний носій. Також варіант експорту TrueCrypt зручний у тому випадку, якщо адміністратор мережі заборонив можливість встановлення нових програм. У будь-якому випадку вибір встановлювати TrueCrypt повністю або здійснити експорт файлів залишається за Вами, проте в цій статті, виходячи з тексту заявки, я виберу пункт «Extract», тому що цього цілком достатньо для захисту окремих папок і файлів на Вашому ПК. Отже, після вибору способу використання програми, натисніть «Next», потім потрібно вибрати місце, куди будуть поміщені файли TrueCrypt. В цілях безпеки я відразу ж експортують всі файли програми на флешку. Для цього натисніть кнопку «Browse», виберіть папку призначення (я створив нову папку на флешці) і потім натисніть «Extract». Після цього програма зробить експорт файлів, по його закінченню натисніть «OK», а потім «Finish». На цьому процедура установки програми завершена.

Робота з програмою:

Для початку роботи з TrueCrypt запустіть файл TrueCrypt.exe, який перебуває у створеній при установці папці. Перед Вами з’явиться основне меню програми (Рис.1).


Рис.1 Основне меню програми

Для зручності роботи я покажу, як зробити русифікацію програми. Для цього, знаходиться зверху меню виберіть пункт «Settings», а в ньому пункт « Language» (Рис.2).

Рис.2 Установка русского языка
Рис.2 Установка російської мови

Після цього клікніть по напису «Download language pack» для завантаж російського мовного пакета (зрозуміло, для цього у Вас повинен бути доступ в Інтернет). Після цього відкриється сторінка з мовними пакетами. Знайдіть у ній російський пакет і натисніть «Download». Розархівуйте скачаними файл в папку з TrueCrypt, на цьому русифікація програми завершена. Тепер TrueCrypt має російський інтерфейс (Рис.3)

Рис.3 TrueCrypt с русскоязычным интерфейсом
Рис.3 TrueCrypt з російськомовним інтерфейсом

Для початку роботи з програмою натисніть на кнопку «Створити те». Після цього відкриється майстер створення томів з докладним описом кожного варіанта. В даному випадку для захисту конкретних файлів і папок на вашому ПК достатньо вибрати пункт «Створити зашифрований файловий контейнер». Після цього натисніть «Далі». Потім необхідно вибрати тип тома (звичайний або прихований). При створенні прихованого тома Ви маєте можливість ділити тому на додаткові області, кожна з яких буде захищена власним паролем. В даному випадку я вибрав створення звичайного тома. Потім потрібно вказати розміщення тома. Т. к. тому являє собою файловий контейнер (простіше кажучи файл) Ви можете створити папку, помістивши файл в неї або ж просто розмістити файл в будь-якому місці Вашого диска. Для вибору місця розміщення натисніть на кнопку «Файл», потім «Далі». Після цього Вам буде запропоновано вибрати алгоритм шифрування і хеш-алгоритм. Там же ви можете прочитати детальну інформацію про обрані алгоритмах англійською мовою. Відразу хочу відзначити, що представлені тут алгоритми належать до надійних методів шифрування. Ви можете вибрати будь-який з них, знову натисніть «Далі». Після цього Ви можете вибрати розмір створюваного файлового контейнера. Просто впишіть цифру і виберіть тип (Кб,Мб,Гб), натисніть «Далі». (Рис.4).

Рис.4 Выбор размера файлового контейнера
Рис.4 Вибір розміру файлового контейнера

Після цього Вам буде необхідно задати пароль для відкриття файлового контейнера. Поставтеся до завдання пароля максимально серйозно, тому що від цього безпосередньо залежить безпека Вашої інформації. Творці TrueCrypt рекомендують скористатися випадковою комбінацією з букв, цифр і спеціальних символів, цей спосіб дійсно є дуже надійним, але при цьому запам’ятати пароль буде складно. Тому я рекомендую Вам наприклад створити будь-який документ MS Office Word захистити її паролем, який Ви можете запам’ятати ( про те як це зробити Ви можете прочитати на нашому сайті в статті ),помістити в цей документ звичайний текст (краще з математичними формулами), і на певній сторінці вставити пароль від файлового контейнера TrueCrypt. Зрозуміло, це всього лише один з варіантів надійного збереження Вашого пароля.Повернемося до програми. Після введення пароля і його підтвердження знову натисніть «Далі». Після цього з’явиться віконце «Форматування тома». Скористайтеся порадою творців TrueCrypt (хаотично переміщуйте мишу протягом деякого часу) і потім натисніть «Додати». На цьому процес створення захищеного файлового контейнера завершений.Для того щоб звернутися до файловому контейнера натисніть кнопку «Файл» (див. рис.3). А потім виберіть створений Вами файловий контейнер (він знаходиться в тій директорії, в яку Ви помістили його при створенні, не має розширення та не асоціюється з якою-небудь програмою) (Рис.5).

Рис.5 Внешний вид файлового контейнера
Рис.5 Зовнішній вигляд контейнера файлового

Після цього необхідно вибрати один з доступних віртуальних дисків і натиснути кнопку «Змонтувати» (Рис.6).

Рис. 6.Подготовка к монтированию файлового контейнера
Рис. 6.Підготовка до монтування файлового контейнера

Відразу ж після натискання на кнопку «Змонтувати» TrueCrypt запропонує Вам ввести пароль, який Ви задали для відкриття файлового контейнера. Після введення пароля файловий контейнер буде відкритий, і Ви зможете помістити в нього будь-які файли, зрозуміло, розміром не перевищують контейнер. Після цього закрийте файловий контейнер і обов’язково натисніть кнопку розмонтувати, це необхідно робити кожен раз після закінчення роботи з файловим контейнером т. к. TrueCrypt запитує пароль тільки при монтуванні контейнера, а для відкриття вже раніше змонтованого контейнера пароль не потрібен. Тобто якщо Ви залишите файл змонтованим, його за допомогою TrueCrypt можна буде відкрити вже без пароля. Після цього Ви скільки завгодно можете монтувати і розмонтувати створений файловий контейнер, створювати контейнери інших розмірів і т. д. Варто додати, що створення файлових контейнерів не єдина гідність TrueCrypt. За допомогою цієї програми Ви можете зашифрувати розділ диска, створити приховану ОС і т. д. Всі функції TrueCrypt доступні з пункту меню «Система». На цьому стаття про програму завершено. Якщо у Вас виникли питання, пишіть їх в коментарях.

Джерело: http://fuck-hack.com/