Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

350

Відомий концепт-дизайнер Zhu Feng продовжує свою розповідь про те, як побудувати максимально ефективну систему навчання. Перша частина статті знаходиться тут.

Чого слід уникати при самонавчанні

Перегляд навчальних відео замість практики. Дуже часта помилка. Туторіали не дадуть тобі абсолютно нічого, якщо ти їх не відробиш. Ти можеш відмазуватися, що ти збираєш інформацію, але якщо ти не закріпиш її, результату не буде. Відео не дорівнює навчання. Наприклад, якщо я буду дивитися тільки баскетбольні туторіали, я буду знати всі прийоми, але на майданчику я облажаюсь по повній програмі. Ти вчишся тільки коли практикуєшся.

Пошук референсов і покупка книг. Раніше я скачував сотні фото, обіцяючи собі, що зроблю з ним проект, але це нічим не закінчувалося. Зараз я шукаю тільки те, що мені необхідно в даний момент, в інший час я працюю. Привчи себе спочатку починати проект, а потім уже шукати для нього референси, а не навпаки. Книги можуть чудово виглядати в твоїй бібліотеці, але якщо ти з ним не вчишся, вони марні.

Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

Соціальні мережі та форуми. Це хороший спосіб знайти однодумців, але не можна проводити там більше часу, ніж за роботою. Обговорювати концепт-арт, але не робити концепти — це не правильно. Якщо ти проводиш на форумі годину, то на нього має припадати 9 годин самостійної практики.

Відкладання домашньої роботи під приводом «занять, пов’язаних з індустрією». Якщо ти дивишся майстер-клас якогось крутого художника і при цьому фізично не вчишся, то ти просто спостерігаєш, як він щось малює. Читання книги не розвине твоїх навичок. Ти можеш грати у відеоігри під приводом того, що «там крутий дизайн, і ти багато чого навчишся». Але це абсурд. Ти даремно витратиш свій час.

Будь чесним з собою. Коли я вчився, я сам годинами грав у Doom, переконуючи себе, що чим більше я граю, тим краще я розумію гейм-дизайн. Нісенітниця. Це була просто трата часу. Зараз, якщо я хочу пограти, то я віддаю собі звіт, що я роблю це тільки заради того, щоб розслабитися і відволіктися. Але я не буду переконувати себе, що гра допоможе мені в кар’єрі.

Навіть читання цієї статті не робить тебе краще, якщо ти не використовуєш отримані знання.

Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

Занадто багато кухарів на одній кухні. Коли ти починаєш навчання, на тебе обрушується лавина інформації від різних людей. Вибери собі одного-двох інструкторів і вчися у них. Головне, щоб ти бачив свій прогрес. Різна інформація від різних людей на перших порах може тебе заплутати.

Виправдання. Головна відмазка, яку ми чуємо від абітурієнтів: « У мене купа відмінних ідей, але я не вмію малювати, і тому їх не реалізую». Складається відчуття, що ці люди чекають якоїсь чарівної таблетки або школи, яка зробить їх художниками. Якщо ж всього цього не буде, то вони нічого малювати не будуть, тому що це важко.

Це нісенітниця. Якщо ти любиш концепт-арт, якщо ти любиш малювати, то ти ПОВИНЕН малювати, неважливо, наскільки у тебе це виходить.

Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

Друга відмазка: «У мене немає потрібних гаджетів». Це вже курям на сміх. «У мене немає потужного ноута або планшета Wacom, тому я не міг малювати». Щоб домогтися успіху, для початку вистачить олівця і будь-якого шматка паперу. Не потрібно ні комп’ютера, ні планшета.

Ніяких секретних формул/ диво-кистей/ супер-мега-туториалов. У цьому бізнесі немає НІЯКИХ миттєвих результатів. Я не знаю НІЧОГО, що швидко зробить тебе краще. Наші студенти дуже багато працюють, вони зазнають невдачі, засмучуються, ми співпереживаємо їм, бо робимо все, щоб навчити їх. Дуже хочеться, щоб була чарівна таблетка. Але її немає. Потрібно це усвідомити.

Якщо ти навчаєшся самостійно, то для успіху потрібні тисячі годин.

Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

На чому треба фокусуватися

Інтерес. Малюй те, що любиш. Навіть якщо виходить погано, все одно малюй. Подобаються кораблі – вперед, напівголі дівчата з мечами – не питання. Якщо ти доклав ручку до паперу і напружив м’язи, щоб її пересунути, ти зробив свій перший крок у концепт-арт. Це те, чим ти будеш займатися довгі роки, тому, тому любов до малювання обов’язкове.

Постав собі мету. Наприклад, п’ять сторінок малюнків на твою улюблену тему. Малюй кожен день, щоб привчити себе до періодичності і задоволення від процесу.

Коли ти закохався в малювання, час напрацьовувати дисципліну. Ти зобов’язаний добре освоїти базу (анатомія, перспектива, світло, колір, композиція). Це нудно, це важко, це нудно, але якщо ти хочеш займатися концепт-дизайном, ти зобов’язаний володіти базою. На це в тебе піде як мінімум півроку у шестигодинному режимі.

В інтернеті багато фотобаша, спидпейнтинга, швидких скетчів. Це не база. Такі роботи вражають любителів, але професіонали за секунду помічають халтуру.

Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

Створи собі проект. Наприклад, дизайн, заснований на історичному періоді. Тобі доведеться шукати відповідні референси, вивчити моду, архітектуру та реалії того періоду. Іншим варіантом може бути супергерой – людина, костюм і його будинок. Це може бути проект по книзі. Використовуй її текст, як специфікацію і не відхиляйся від неї далеко.

Придумай фантастична істота. Скажімо, воно живе на планеті, де немає світла, і воно отримує енергію з радіації. Як воно виглядає? Як адаптувалися істоти, що живуть у темряві, на нашій планеті? Ти прописувати ці моменти. Потім малюєш силуети, опрацьовуючи форму. Ці істоти великі чи маленькі? Може, вони плоскі. Як влаштовано їх нюх? По силуетах ти робиш малюнок, а потім детализирушь його.

Результат не повинен бути красивим. Зараз ти вчиш себе робити те ж, що і всі професіонали: планувати – думати – розуміти – силует – вибір – деталізація – презентація. Якщо ти дотримуєшся цій схемі шість годин на день, кожен день, через рік у тебе буде хороший прогрес. Головне – пам’ятай, ти тренуєш не малювання, а концепт-дизайн. Лінії і кольору – це лише інструмент.

Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

Малювання з натури

Потрібно малювання з натури? Не обов’язково. Цей навик більше корисний в мистецтві або ілюстрації. У дизайні можна добитися великого успіху і без цього. Концепт-дизайнер досліджує, розуміє, вигадує. Більшості речей, які ми малюємо, не існує в реальному житті. Нас більше цікавлять принципи їх роботи. Наприклад, фільм «Интерстеллар» заснований на даних NASA. Але однією офіційною інформацією не обійдешся – вона занадто нудна. У цьому проекті малювання з натури тобі нічим не допоможе, потрібно відкривати книги про космічні станції, скафандри, способи виживання на Марсі і тд, потім узагальнювати інформацію і продумувати візуальний стиль концепту. Як буде виглядати житло на Марсі на думку NASA і чому вона виглядає саме так? Якщо воно кругле, то чому? Це якось пов’язано з тиском? У таких питаннях малювання з натури тобі не допоможе. Але воно тобі точно не зашкодить. Якщо у тебе з собою скетчбук – відкривай його і малюй, тому що це про любов до малювання.

Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

Поради

Оточуй себе позитивом. У концепт-арт дуже високий відсоток невдач. Я кажу не про прийом на роботу, а про процес творчого пошуку. Я можу провести весь день, малюючи силуети, працюючи з референсами та інформацією, але не знайти хорошої ідеї. З усіх концептів, що я створив, приблизно 25% були схвалені. Решта 75% так і залишилися на папері. Але тобі потрібні «невдалі» концепти, тому що дизайн – це еволюційний процес. Фінальний варіант народжується з проб і помилок. І тобі треба звикнути до цього. Скажімо, з десяти твоїх концептів візьмуть один. Ти повинен розуміти, що саме дев’ять «ні» допомогли тобі прийти до одного «так». Це потребує моральної стійкості. Якщо її немає, ти здасися. Тому так важливо оточувати себе позитивом. Улюблені напої, музика, постери, домашні тварини, люди – всім, що піднімає тобі настрій.

Зосередься на своєму прогресі. Якщо вчора ти вчився 5-6 годин, ти обігнав тисячу своїх конкурентів. Збільшивши кількість годин до 10-12, ти опинишся в унікальній групі людей, які обов’язково досягнуть успіху. Коли ти вчишся і ти втомився, ти злий, у тебе щось не виходить, подумай про те, як з кожним своїм кроком ти минаєш інших. Поки вони грають в ігри, сидять в соцмережах, ти стаєш краще.

Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

Запасися терпінням. Краще робити правильно і не поспішати. Професіонали малюють швидко, тому що у них є база, напрацьована роками практики. Якщо ти спробуєш зробити спидпейнт за півгодини, то результат може вийти так собі. Працюй на перспективу. Із десяти годин малювання анатомії або костюмів ти винесеш для себе набагато більше, ніж з цього спидпейнта. У процесі навчання цінується не швидкість, а якість. І всі знають, що це вимагає часу.

Вибирай, з ким спілкуєшся. Працьовиті люди зазвичай спілкуються з працьовитими людьми, ледарі спілкуються з ледарями. Якщо в твоєму оточенні є люди, які негативно на тебе впливають, багато скаржаться і відривають тебе від роботи, від них потрібно відгороджуватися, хоча б на час навчання.

Zhu Feng: самонавчання. Частина 2

Отримуй задоволення від роботи. Любов до того, що ти робиш, захищає тебе від стресів і труднощів. Згадуй дитинство, улюблені іграшки, фільми, мультики. Дозволь собі бути дитиною, выдумывающим крутих інопланетян, космічні кораблі і казкові світи. Коли я малював кадри для Зоряних воїн, я настільки захопився, що почав видавати звуки вибухів і стрілянини. Мої колеги побачили це: «Дивіться, як Фенг розійшовся!» — і незабаром весь відділ наповнився «ди-дыщь», «тррр» і «піу-піу». Тому що ми – гіки! Так, ми професіонали, але ми виросли на «Зоряних війнах» і комп’ютерних іграх, тому в душі ми всі — дивакуваті ботани. І це не потрібно приховувати, адже ми працюємо в індустрії, яка створює розваги.

Читайте новини першими на нашому каналі в Telegram.

Оригінальний подкаст знаходиться тут.