10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

439

Мет Брігс, автор статті, працює medical artist більше 12 років, а також викладає в Сандерлендському університеті. Крім того, він член ради Асоціації медичних художників Великобританії.

Тримати під рукою модель з правильною людської анатомією — дуже важливо незалежно від того, чи ви працюєте в сфері моделювання для медичних цілей або будь-який інший, де потрібно створювати персонажів.Якщо вам необхідно отрендерить/приховати/відрізати частину кісток/органів/частин тіла, то наявність вже готової болванки дуже прискорює час роботи.

10 порад, якими я хочу поділитись у цій статті, ґрунтуються на моєму особистому досвіді роботи з анатомією в 3D. В процесі я буду перескакувати між Zbrush і Blender, в залежності від того, де, на мою думку, зручніше всього моделить ту чи іншу частину.

Якщо вам здасться, що я порушую занадто детальний моделінг анатомії, не переживайте. Підхід, який я запропоную, можна застосовувати до безлічі процесів моделінгу і скульптинга, особливо, якщо перед вами стоїть завдання чітко замоделить реалістичну анатомію.

Почну з того, що розповім, як потрібно готуватися до роботи над проектом подібної складності, а далі ми розглянемо найбільш зручні інструменти моделінгу /скульптинга, які в рази спростять вам роботу.

Завжди починайте з добірки хороших референсов

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Грамотно відібрані референси — запорука успішної і безболісною роботи над проектом. Крім того, потрібно розуміти, за що’ відповідає та чи інша кість/м’яз. Це допоможе уникнути помилок і подальших правок. Вивчіть, які саме функції виконує кожен елемент, який ви моделите.

“Не приступайте до роботи, поки ваш мозок не зрозуміє і не запам’ятає функції елементів, які ви плануєте зобразити” — каже Макс Бродел, перший професор медичного мистецтва, також за сумісництвом засновник дисципліни “Мистецтво”, яка увійшла в програму навчання медичного факультету університету Джона Хопкінса.

Насправді, референсов з анатомії велика безліч, починаючи від книг та енциклопедій, закінчуючи відео уроками, музеями та виставками по анатомії людини. І це вже не кажучи про такий ресурс, як інтернет.

Інтернет — просто джерело інформації для пошуку референсов (картинок, ілюстрацій, відеороликів). Однак, вибирати референси треба дуже уважно, так як поряд з хорошими прикладами, можна наткнутися на погані, де анатомія зазначено або неточно, або взагалі неправильно. Це веде до появи помилок при моделинге, а значить і до безсонних годин правок.

Знаходите кілька референсов на один і той же елемент анатомії, і користуйтеся тільки надійними перевіреними ресурсами.

Почніть з моделінгу скелета

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Правильно смоделенный скелет — це каркас для подальшого нарощування на нього м’язів. Розмірами простору, що оточує грудна клітка не можна нехтувати, так як в майбутньому, там повинні поміститися внутрішні органи.

Кістки мають дуже специфічну форму, особливо в місцях, де до них щільно прилягають м’язи. Будьте особливо уважні до пропорціями скелета. Якщо ви помилилися на етапі створення скелета, то це потягне за собою труднощі при подальшому моделинге.

Опрацьовуйте місця перетину м’язів.

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Моделюючи м’яз, важливо розуміти звідки вона починається, де закінчується, ніж перетинається, і як розташована по відношенню до кістки. Найпростіше це зробити, якщо пошукати референси того, як м’яз і кістка виглядають в розрізі.

Це полегшить роботу і допоможе краще зрозуміти форму.

Для створення UV-розгортки використовуйте UV Master в ZBrush

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Створення розгортки — дуже времязатратное захід. Щоб заощадити час, що я використовую вбудований в Zbrush плагін UV Master, який створює розгортку автоматично. Це економить багато часу, і непогано працює навіть на досить высокополигональных моделях. Плагін UV Master знаходиться у вкладці ZPlugin.

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Відкрийте плагін UV Master, і виберіть опцію Unwrap. Переконайтеся, що ви застосовуєте цю функцію на самому нижньому рівні підрозділів. Далі йдемо в Texture map і вибираємо Create from Polypaint. Коли ви експортуєте модель з Zbrush, текстурна карта генерується разом з файлом у форматі .obj.

Застосовуйте Dosplacement map до низкополигональным мешам

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Людське тіло складається з незліченної кількості анатомічних структур, а це означає, що в процесі роботи ваша модель стане дуже важким, що позначиться на продуктивності комп’ютера і, більш того, додавати підрозділу стане проблематично. Щоб ваш комп’ютер не завис, створіть Displacement map і видаліть верхні підрозділу.

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Перейдіть в меню Displacement Map, виберіть опцію Create DispMap, попередньо переконавшись, що ви активували Flip V. Налаштувати згенеровану Displacement map можна в Блендері.

“Роздмухати” ваші моделі в ZBrush

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Я помітив, що імпортовані в Zbrush моделі, втрачають в обсязі, коли додаються підрозділу. Щоб цього уникнути, я злегка раздуваю лоупольную модель перед скульптингом. Перейдіть в меню Deformation, і з допомогою слайдера Inflate роздмухати вашу модель.

Використовуйте magnet tool

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Коли моделите м’язи в Blender, в особливості це стосується м’язів обличчя, раджу використовувати Magnet tool, щоб приснепить меш до геометрії черепа. Почніть з звичайного плейна, а потім, в режимі Edit, розташовуйте меш, за формою черепа.

10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

Використовуючи Magnet tool при экструде, нові вертексы будуть прилипати до поверхні черепа. Такий підхід автоматично дозволить створити правильну форму м’язів. Також можна використовувати модифікатор Solidify, щоб додати товщину, якщо потрібно. Мій пайплайн такий:

 • Клацніть в рядку меню на іконку Magnet;
 • Виберіть режим Face меню Snap Element, поруч з іконкою Magnet;
 • Переконайтеся, що іконка Projection також активна.
 • Користуйтеся функцією Auto Backfacemask

  10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

  У процесі роботи, деякі місця меша можуть стоншена і скульптить стане незручно. Справа в тому, що під час скульптинга тоненьких місць, вплив пензлика поширюється також на зовнішню/протилежну частину меша.

  Щоб уникнути цього, потрібно активувати функцію Auto Masking Backfacemask. Це функція маскує зовнішню/протилежну частину геометрії, тому із зворотного боку не буде непотрібних артефактів і дірок.

  Складіть все об’єкту в одну групу

  10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

  Часто при моделинге доводиться робити безліч рендерів з різних ракурсів, щоб перевірити, як буде виглядати форма. Коли Ви налаштували світло, то зручніше за все обертати безпосередньо саму модель, а не джерела світла. В даній ситуації зручним буде підхід: скласти всі меші в одну групу, і обертати саме її.

  10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

  Перевірте вашу модель

  10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

  Насправді подібну модель важко довести до кінця. Завжди буде те, що ще можна доопрацювати, так як людську анатомію можна вивчати вічно. Крім того, в подібному проекті важко не наробити помилок, тому дуже важливо перевіряти свою модель і регулярно звірятися з референсами.

  10 Порад, як прокачати навик моделювання анатомії

  Я працював над цим проектом багато років, постійно вносячи поправки і зміни. Кілька разів я переробляв модель з нуля, постійно додавав нові кістки, м’язи, нерви та інші анатомічні структури.

  З часом ви помітите, що чим частіше ви будете перевіряти свою модель, тим точнішим і “досвідченим” стане ваш очей.

  Статтю переклала Ганна Беганская

  Читайте новини першими на нашому каналі в Telegram