Топ-10 порад по освітленню

197

Відомі 3D-художники дають поради з налаштування освітлення новачкам і діляться секретами з професіоналами.

«Головний інгредієнт відмінною ілюстрації – максимально правильно налаштований світ» Luca Nemolato

Отже, ваша модель готова і затекстурена, а композиція нереально виразна, і все вас влаштовує. І настає черга дуже важливого етапу – коректне висвітлення сцени. Саме на цьому етапі задається настрій, створюються головні акценти зображення, композиційний центр, який буде звертати увагу глядач.
Порада №1: Загасання

«Шейдера моїх персонажів прості до неподобства. Я використовую стандартні шейдера VRay практично в більшості випадків. Якщо мені потрібно чіткіше означити грань або коректніше налаштувати rim-світильники, я вещаю на канал diffuse матеріали з загасанням. Шейдера з загасанням також дуже корисні для посилення відображень на гранях моделі» , — Andrew Hickinbottom.

Топ-10 порад по освітленню

Іноді найпростіші налаштування найбільш ефективні

Порада №2: Вкажіть глядачеві куди дивитися

«Колір і світло поряд з композицією використовуються для направлення глядача. Темна синя підсвітка персонажа імітує нічне освітлення, а теплі тони і низько розташований світильник типу spotlight створює огляд з поточного положення глядача. Низький і зміщений ракурс як поміщає глядача в центр пожежі, так і додає персонажу більш грізний вигляд. Кольори повинні бути особливо насичені на обличчі персонажа і поступово затухати до країв», — Carlos Ortega.

Топ-10 порад по освітленню

Направляйте глядача, використовуючи теплі або холодні кольори

Топ-10 порад по освітленню

Carlos Ortega Elizalde показує, як теплі або холодні кольори можуть впливати на зображення © Carlos Ortega Elizalde

Порада 3: Освітлення Keyshot

«Головний інгредієнт відмінною ілюстрації – максимально правильно налаштований світ. Наприклад, пас тіней я створюю в Keyshot. Насичені тіні і чіткі деталі можна отримати, використовуючи HDRI під назвою Urban і матеріал wax білого кольору з translucency і specularity 0», — Luca Nemolato.

Топ-10 порад по освітленню

Робота The Beast Luca Nemolato

Порада №4: VRay-світильники

«Я вважаю етап налаштування світла найважливішим процесом. Зазвичай я працюю з VRayRT. По закінченні моделювання я призначаю override-матеріал сірого кольору на всі об’єкти сцени. Потім я створюю світильники і запускаю VRayRT та налаштовую світло і камеру в режимі реального часу. VRayRT дає дивовижний контроль над процесом», — Sérgio Merêces.

Топ-10 порад по освітленню

Повний контроль над настройками дає повний контроль над зображенням

Порада №5: Експериментуйте

«VRayRT – дуже потужний інструмент для роботи зі світлом в режимі реального часу. Іноді з-за складності сцени я призначаю на всі об’єкти сцени звичайний сірий lambert і запускаю VRayRT. При такому принципі роботи VRayRT легко висловлюється і дозволяє інтерактивно змінювати інтенсивність світла або колір. Результат помітний практично відразу. А при наявності швидкої відео-карти VRayRT буде працювати в режимі GPU в 4-5 разів швидше. Останнім часом я працюю саме таким чином», — Toni Bratincevic.

Топ-10 порад по освітленню

Пробуйте що-то й дивіться, як воно виглядає, при цьому розуміючи, що налаштування завжди можна підкоригувати

Рада №6: Освещайте правильно

«На етапі постановки світла і фінального фонового я тестую кілька варіантів освітлення, намагаючись визначити, який з них підходить мені найбільше. Також я практично повністю відмовляюся від референсов, залишаючи лише ті, які задають загальний тон і настрій зображення. Це допомагає мені зосередитися і досягти кращого результату», — Meny Hilsenrad.

Топ-10 порад по освітленню

Вражаюче, яке величезне значення має правильно налаштований світ!

Порада №7: Світло і параметр glossy

«Матеріали завжди виглядають набагато краще, якщо ви вішаєте текстури не тільки на diffuse, як це роблять багато студентів. Я роблю текстури, принаймні, для color, bump і specular/reflection. Якщо ваш матеріал потребує карті spec, за допомогою якої ви хочете показати, що деякі ділянки світліше інших (наприклад, більш світлі відблиски), у цих більш блискучих ділянок також повинні бути більш блискучі ділянки aka карта glossiness», — Alex Alvarez.

Топ-10 порад по освітленню

Як ділянки без карти gloss фактично мають її

Топ-10 порад по освітленню

У роботі «Overgrown Highway» Alex Alvarez See створив тіні за допомогою паса volume fog © Alex Alvarez

Порада №8: Знайте, що ви хочете

«На картинці завжди повинен бути присутнім композиційний центр. Визначтеся, що саме на зображенні ви хочете акцентувати і прикладіть максимум зусиль на досягнення цього ефекту. Центр композиції повинен бути контрастніше інших її частин. В ідеалі, світлий композиційний центр повинен легко читатися на темному тлі або навпаки», — Francesco Giroldini.

Топ-10 порад по освітленню

Якщо ви не вкажете глядачеві, куди дивитися, він так і не зможе знайти центр композиції

Топ-10 порад по освітленню

Художник з освітлення та композитинга Francesco Giroldini нагадує, що все повинно бути максимально простим © Francesco Giroldini

Порада №9: Площини з градієнтами

Як тільки центр композиції зрозумілий і легко читається, використовуйте площині з градієнтами, щоб ще сильніше підкреслити напрямок світла і тривимірне походження вашої роботи», — Francesco Giroldini.

Топ-10 порад по освітленню

Використовуйте освітлення, щоб підкреслити тривимірність своєї роботи

Порада №10: Не робіть з мухи слона, коли справа доходить до світла

«У більшості випадків я використовую тільки нижню підсвічування, а також неяскравий світильник, розташований у лівому кутку сцени і спрямований на її праву частину. Також я намагаюся тонувати колір і ambient, оскільки чисто чорних або чисто білих тіней не існує в природі», — Pascal Blanché.

Топ-10 порад по освітленню

Не робіть освітлення надто складним

Топ-10 порад по освітленню

« У зображенні я також використовую 2 або максимум 3 кольори. З іншого боку, не бійтеся кольору, грайте з ними. Експериментуйте з нестандартними поєднаннями кольорів, наприклад, фіолетовий і жовтий, зелений і червоний, блакитний і помаранчевий», — © Pascal Blanché

Топ-10 порад по освітленню

«Сильне» освітлення може оживити модель, як це видно на прикладі роботи Hunter © Pascal Blanché

Світло вирішує все

Саме світло зробить зображення теплим або холодним, близьким чи далеким по відношенню до глядача. Неважливо, наскільки крута картинка у вас в голові, або наскільки ви проробили велику роботу, все це не має ні найменшого значення, якщо глядач не розуміє вашу картинку або те, що ви намагаєтеся їй сказати. Світло вирішує все.

«На картинці завжди повинен бути присутнім композиційний центр. Визначтеся, що саме на зображенні ви хочете акцентувати і прикладіть максимум зусиль на досягнення цього ефекту» Francesco Giroldini

Журналіст: Альона