Microsoft створює хмарні ігри. Що це означає зараз і що чекати в майбутньому

17

Компанія microsoft багато років рекламує міць хмарного геймінгу, роблячи акцент на те, що це-майбутнє індустрії як на консолях, так і на пк. І хоча поки що, виходячи з успіхів google stadia і найближчих конкурентів, говорити про домінування хмарних технологій не доводиться, геймери вже зараз починають пожинати плоди хмарних технологій.

Наприклад, деякий час тому в мережі з’явився твіт про те, що геймер зміг завантажити свої збереження для гри з xbox 360 12-річної давності, яка вже припинила своє існування, на консолі нового покоління xbox series x. Вдалося йому це завдяки хмарним збереженням, реалізованим компанією microsoft, і підтримці функції зворотної сумісності відеоігор. Якби не хмарні технології, то збереження назавжди залишилися б на старій приставці.

thank you @xbox. I was able to load my xbox 360 digital copy of secret of the monkey island special edition on my series x in just minutes and it picked up my cloud save game from 12 years ago 😍 💚 pic.twitter.com/yxh0p9uiq2 -tony 🇨 🇭 | sailing to tortuga (@commodus) june 20, 2021

Більш того, у microsoft є ще й xcloud — геймер може завантажити різні відеоігри, щоб потім грати в них віддалено на своєму android-пристрої. Це виглядає саме так, як і обіцяли в компанії кілька років тому — гравцеві досить мати потужний пристрій будинку, щоб стримити геймплей на будь-який смартфон і проходити улюблені ігри з будь-якої точки світу. Для цього компанія постійно покращує свої хмарні сервери azure, створюючи дата-центри по всьому світу.

Втім, поки що це зовсім не те, про що говорили інженери компанії — microsoft обіцяла, що геймеру зовсім не потрібно буде апаратне забезпечення, щоб грати у важкі ігри. Їх будуть стрімити з серверів на будь-який гаджет, для цього потрібен лише інтернет. Виходить щось на зразок google stadia, яка останнім часом повільно і впевнено вмирає. Але у microsoft свої плани на цей рахунок – і вони більш грандіозні.

Що таке хмарний геймінг і в чому його перевага

Варто сказати, що вже в наші дні є безліч великих відеоігор, які використовують хмарні технології. Наприклад, в останній частині microsoft flight simulator спеціальна система оцінює погодні умови в режимі реального часу, реалізовуючи їх у віртуальному світі з точністю до хмарки. І якщо в реальному світі різко зміниться погода, підуть дощі або спалахне блискавка, то хмарні технології моментально перенесуть це в гру. Але незважаючи на всі сучасні технології, жодна сучасна гра не є повністю хмарною.

Так, дані про дії в грі, рухах, пострілах або прокачування умінь можуть бути вивантажені в хмару, щоб потім передати інформацію на інші сервери проекту, але всі інші елементи опрацьовуються на комп’ютері геймера. Наприклад, все, що пов’язано з графічною складовою, дані про фізику і візуалізації обробляються на пк, а на сервери передається лише інформація про дії користувача. І через те, що геймери знаходяться на різній відстані від серверів, у них різні можливості мережі і пінг, виникає ефект затримки, який у багатьох іграх приносить море невдоволення.

У багатьох змагальних шутерах, де є “камера вбивства”, ви могли помічати, що гравець, який вас вбив, бачив на своєму екрані не те, що бачили ви. Це пов’язано з тим, що система не встигла синхронізувати інформацію про дії геймерів, передавши їх на сервер — і там, де один гравець вже присів за перешкоду, інший ще бачив його, маючи можливість вистрілити. У хмарних технологій в цьому плані суттєва перевага – там всі гравці рівні.

Гра, створена або запущена з хмари, гарантує те, що кожен геймер, підключений до цього віртуального світу, буде бачити одне і те ж. Ту ж графіку, ті ж переміщення ворожих персонажів, що вкрай важливо, ту ж фізику, освітлення та інші деталі. І в багатьох жанрах, особливо в змагальних проектах, ця особливість технології буде вкрай корисною. Інша справа, що розробникам хмарних проектів доведеться якось компенсувати затримку введення, але вже на сьогоднішній день над цією проблемою працюють досить активно.

Вся сіль в доступності

Хмарний геймінг для microsoft — можливість надати сучасні проекти користувачам, у яких немає грошей або бажання купувати дорогий ігровий пк (а з дефіцитом відеокарт це дорожче в три рази) або консоль нового покоління. Адже чим нижче поріг входу в ту чи іншу гру, тим більше буде потенційних клієнтів, готових заплатити свої гроші. Яскравий тому приклад-ринок мобільних ігор. Багато геймерів з пк і консолями думають, що саме вони рухають індустрію, приносячи більшу частину доходу, але насправді ці цифри не так вже значимі на тлі витрат в мобільних іграх.

Прибуток від ігор і додатків на смартфонах просто божевільна-та ж candy crush може принести в десять разів більше грошей, ніж свіжа частина call of duty з бюджетом в сотню мільйонів доларів. Причина такої неймовірної популярності в банальній доступності-смартфони є практично у всіх, а цього достатньо, щоб грати в казуальні ігри і приносити дохід розробникам. І саме хмарний геймінг дозволить microsoft скористатися даним бонусом, надавши аудиторії доступну платформу з “дорослими” іграми.

our team focuses on three pillars in our games: community, innovation and inclusivity. Today, @k2theswift joins us in xgs publishing to accelerate our innovation and collaborate with independent studios to build games for the cloud. Welcome to the team, kim! pic.twitter.com/pm3e5xxyrt – xbox game studios publishing (@xboxpublishing) june 21, 2021

Боси microsoft навіть залучили кім свіфт, яка раніше працювала в valve і google stadia, щоб визначити, як повинні виглядати хмарні ігри. Вони повинні відповідати певним вимогам, щоб смартфони, комп’ютери і ноутбуки могли з комфортом запускати ці проекти з інтернету, і вони, що цілком природно, не повинні залежати від продуктивності апаратної складової пк. Тобто, в microsoft працюють над тим, щоб не просто адаптувати вже випущені ігри під хмарний геймінг, а над тим, щоб створювати відеоігри, які спочатку націлені на хмарні технології.

І, теоретично, це спрацює — геймеру не потрібно буде купувати консоль, досить буде оплатити підписку на хмарний сервіс і грати в будь-які ігри, не думаючи про те, що через пару років відеокарта застаріє або потрібно буде збільшувати обсяг озу. Ні, це все лягає на плечі компанії.

Просто потрібно трохи почекати

Свого часу crackdown 3 рекламували як яскраву демонстрацію можливостей хмарних технологій — це гра, в якій можна зруйнувати абсолютно все оточення у віртуальному світі. Хмарні технології відповідали саме за фізику руйнувань, що насправді виглядало досить непогано — такого рівня разрушаемости дійсно не могла (і не може) надати жодна гра. Для цього microsoft підключила свої сервери, що займаються обчисленнями – їх продуктивність в тисячі разів вище, ніж у звичайного ігрового комп’ютера. Проблема в тому, що сама crackdown 3 виявилася вельми посередньою, а однієї лише разрушаемости було мало, щоб стати бестселером.

Але у компанії залишилася технологія – вони навчилися створювати повністю руйнується віртуальний світ, який функціонує на основі обчислювальної потужності серверів, а не вашого пк або консолі. Тепер, коли в компанії microsoft є такі досвідчені розробники, як кім свіфт, і коли компанія співпрацює з геніальними авторами на кшталт хідео кодзіми, хмарні ігри можуть вийти на зовсім інший рівень, надавши ті можливості, про які мало хто підозрює.

Колись давно, коли відеоігри перейшли з 2d на 3d, розробники створили безліч інноваційних продуктів, заклали фундамент для нових жанрів, а тепер це все є стандартом ринку, тим, без чого ми не уявляємо собі гри. Світ перейшов від ігрових автоматів з плоскою картинкою і неоновими смугами до надреалістичної forza horizon 5, але на це знадобилося чимало часу. І для переходу на хмарний геймінг, можливо, буде потрібно ще більше. З іншого боку, microsoft знаходиться в авангарді – у неї є достатньо серверних потужностей і технологій, є досвідчена команда розробників і, що найголовніше, є величезна платоспроможна аудиторія фанатів. Цього, теоретично, має бути предостатньо.