Інтервю з Олександром Старшиновым

358

Сьогодні ми взяли інтерв’ю у Олександра Старшинова, який може працювати над 14 проектами одночасно. Вийшло інформативне інтерв’ю з дуже цікавою людиною.

Саша, всім буде цікаво познайомитися з тобою ближче. Розкажи про себе.

Я мало сплю. Це та інформація про мене, яка так чи інакше стане основною, яку про мене знають, пам’ятають і один одному розповідають. Ще я користуюся вже давно ніком в Інтернеті — і мене так найпростіше знайти.
У мене дуже багато інтересів, я не “перегораю” майже ніколи і можу займатися якою-небудь справою багато годин підряд і багато місяців поспіль відповідно. Це мені дуже допомагає і в роботі, і в житті.
Я соціопат. Цей факт дуже сильно відрізняється від того, як мене бачать і уявляють собі інші люди. Тому практично все, що я роблю, знаходиться не на поверхні. Напевно, тому я і став менеджером. Там теж ніхто ніколи толком не розуміє, чому ці менеджери насправді займаються.
Мені вдалося дізнатися, чим займаються менеджери, і про це я розповідаю на курси і майстер-класах. Точніше, розповідаю я все час, але на курсі менше жартів і більше практики.

Як довго ти в CG-індустрії? Які ролі вже встиг випробувати на собі?

Так вийшло, що у мене було кілька періодів для цієї індустрії. Офіційно я з 2011-го року працюю і стартував з ігрової індустрії. Малював гри у Flash’е. Движок Unity тоді хоч і існував, але так сильно не заважав. А тут раз — і ігри в браузері більше стали нікому не потрібні. Тільки бухгалтера продовжували в них грати:) Я пішов працювати в компанію, яка вміє робити ігри і бізнес-додатки для соціальних мереж і телефонів. Через півроку мене підвищили до арт-ліда. Далі весь відділ виділили в окрему студію, і я став вже номінально арт-директором. Ми нічого не встигали, хоч і створювали те, що було потрібно. В результаті — багато переробок, гори невикористаного фінального контенту. Почалися конфлікти в колективі. У підсумку я отримав посаду ПМа. І ось на стику управління проектами та дизайну я перебуваю з тих пір. Працював арт-ПМом, тобто це суміш арт-ліда, тім-ліда і одного з ПМов проекту. Керував студією, відкривав студії. Потім керував не ігровими проектами. Займався бізнес-аналізом. Закінчив курси UX, працював дизайнером інтерфейсів.
До цього я малював картини на продаж, в тому числі і цифрові. Ті, що не цифрові, все одно спочатку скетчились на компі. Це моя перша участь у CG-індустрії. Потім я ще малював комікси та ілюстрації.

Чому зупинився на управлінні проектами?

В якийсь момент я зрозумів, що перебуваючи в цій ролі я і допомагаю проекту, і отримую знання пов’язані не тільки зі створенням арту. Для мене це очевидні речі і дуже прозорі дії. З боку ж завжди здається, що я нічого не роблю. Просто команди якось самі раптом частіше відповідають в чатах, точніше потрапляють у строки, менше мучаться з замовниками. Чари, що відбувається на проекті тільки за умови, що на ньому є я і нічого не роблю.
Насправді, я просто відповідальна людина. Плюс, я вмію знаходити межу між спробами зробити швидко і перфекціонізмом. Це те, що називається good enough.

Як ти доріс до такого рівня? Як і де навчався майстерності управління проектами?

Я повинен у цьому місці подякувати всім, хто мене вчив. Все почалося відразу з навчання. Коли я став ПМом, мені відразу ж в рамках цієї новини скинули в електронному вигляді книгу “Управління проектами для чайників”. Найкращий вчитель — це практика. Я вчився на ходу, тому перші мої проекти були не особливо хороші. Тим не менш і не зовсім провальні. А далі все, напевно, як у всіх: сотні книг, статей і доповідей, прочитаних вздовж і поперек Хабр, особливо коменти його, питання вже досвідченим ПМам, спостереження за тим, як працюють ПМы на сусідніх проектах. Нудне і рутинне накопичення знань та досвіду. І це продовжується і зараз, верху досконалості немає.

Над якими великими і такими, що запам’ятовуються проектами доводилося працювати?

Я на все життя запам’ятав досвід роботи на проекті, де у мене було в підпорядкуванні 52 людини. Так вийшло , що я отримав його через два тижні після того, як прийшов на роботу в компанію. І мій керівник при цьому пішов у відпустку. Раз в секунду мені хтось писав в скайпі і щось питав. Довелося моментально навчитися побудови системи комунікації. Інакше лавина повідомлень і термінових справ мене б просто завалила. У мене вийшло, і екстрене рішення було дуже правильним, я ним користуюся і досі.
Мій найбільший проект коштував 1,7 мільйона доларів, тих ще, великих і по вісім. Найтриваліший до релізу в виробництві 14 місяців.
Для мене це проект немов дітище, я все люблю і за все переживаю. Нещодавно оновлював портфоліо, і коли якісь посилання не працювали, так як проект закритий — було дуже сумно.
Самі улюблені, як не дивно — це найскладніші. Коли вперше робили проект віртуальної реальності для шолома, коли вперше зуміли зібрати проект з купою контенту в білд 50 метрів, коли прописували поведінка юнітів і складний алгоритм пошуку шляху. Був проект, наприклад, викликав багато суперечок, хоча ніхто не очікував — ми застрягли на бесшовность 47 анімацій для 3D-шного персонажа.

Яка кількість осіб в команді було максимальним? Як запам’ятовував імена?

52 людини. Я не запам’ятовував. Більше того, я скажу чесно, що я дуже погано запам’ятовую імена. Зате, якщо бачив людину, то звичайно пам’ятаю, де і коли. Для запам’ятовування імен я знаю всі способи: і давати прізвисько на ту ж букву, і повторювати першу зустріч багато разів вголос, і шукати аналогії з іменем… нічого не допомагає.

Чим займаєшся в даний момент?

Перебуваю на останньому раунді переговорів з інвесторами з приводу відкриття IT-компанії. Веду курс “Project Management”, але там про бізнес-проекти в основному. Збираю першу версію музичного кліпу для мого друга, в Adobe Premiere Pro. Останнє займає у мене мінімум часу, так як його просто більше немає вільного, зате приносить тонни досвіду і бурю емоцій.
Ну і, звичайно, я хотів би розповісти про свій новий курс з менеджменту саме ігрових проектів. Ігри унікальні як явище, і робота з ними сильно відрізняється від звичайних проектів, тим більше не IT-проектів. Курс не дуже великий, але зате дуже динамічний і насичений. У багатьох проектів з’явиться шанс дійти до релізу.

Інтервю з Олександром Старшиновым

Як прокачиваешь зараз скіли РМа?

У мене є два способи, які я використовую незмінно. Решта-від випадку до випадку. Перший — я проходжу навчання керуванню на інші курси і майстер-класах. Другий — я постійно покращую, дописую і переробляю свій курс, той який веду я сам.

З якими труднощами найчастіше стикається менеджер проектів і як з цим боротися?

У керуючого зазвичай лише дві проблеми: переконати, що треба його послухати, і зробити так, щоб всі виконували обіцянки. Чим вище рівень підготовки керуючого, тим менше у нього активних дій і більше пасивних. Тим не менше, власне, шансу його не послухатися або не допомагати йому. На третьому місці буде слабке розуміння того, що саме відбувається в процесі розробки. Я маю на увазі, що зустрічаються менеджери нічого в принципі не розуміють, припустимо, в програмуванні. На їх думку, це подібно до написання оповідання або книги — просто набір тексту. Або вважають, що якщо ти вмієш малювати, то вмієш малювати все. І четвертий блок проблем пов’язаний з людьми. Люди не однакові, люди нелогічні, люди хитрують і скрытничают, люди помиляються, люди неуважні. З цим треба вчитися працювати.

Може бути є лайфхаки, якими можеш поділитися з молодими РМами?

Запросто. Потрібно практикувати управління не тільки в робочих завданнях. Практика і вміння швидко використовувати інструменти одні і ті ж. Досвід, набутий в повсякденному житті, і прокачує нас для роботи і, власне, допомагає поза її. Крім цього, треба навчитися спрощувати і максимально дробити завдання. І виявляється, що наші труднощі не шлях в нікуди, а всього лише 135 кроків один за одним. А ще — треба рівнятися на кращих — найкращі продукти, кращі учасники, визнані метри — але при цьому “споживати” і аналізувати все. На ідеальних шедеврах складно тренуватися в тому, щоб навчитися бачити, що можна було б поліпшити, щоб підвищити рівень продукту.

Чи відчуваєш ти інтуїтивно, коли проект “йде на дно”, навіть коли на це ще нічого не вказує прямо?

Хороше питання. У міру набуття досвіду це заміщається іншим почуттям. Ти починаєш інтуїтивно відчувати, що щось йде не так. Воно, може, і не почалося ще — але ти вже відчуваєш тривожність. Звичайно ж, вже є цілий список, нагородний лист проблем, і, як тільки керуючий чує про ідеї і пропозиції команди або замовника, він просто каже вголос: “плюс два місяці”, “мінус один з вас хто отримає ці завдання” — або щось таке. Нові проблеми виникають рідко, секретів у професії більше немає. Новизна тепер — це поєднання проблем і ступінь їх впливу.

Над яким проектом ти б хотів попрацювати?

Я дуже люблю проекти з новою нестандартної графікою. Цукеркові панелі і глянсові поверхні з точечкой світлового відблиску зліва вже набридли дуже давно, причому і розробникам і користувачам. Хочеться цікаве рішення, яке і в статичному скетчі викличе бажання позаглядати, а тим більше, побачити проект в динаміці. Такі концепти бувають, причому досить часто. В наших компаніях, так і в Харкові, де я живу, дуже сильні художники і концептеры. А ось продюсери і гейм-дизайнери далеко не всі готові піти на ризик і запропонувати гравцям такий новий арт. Проекти зазвичай залишаються концептами в портфоліо.

Який софт використовуєш у роботі?

В моїй роботі все стандартно. Джентельменський набір: таск-трекер, Проджект і пакет офісу. Є ще трекінг відкриття листів, запису аудіо-відео скайпу, захоплення екрану, скриншотеры, онлайн софт для прототипування і побудови всіляких діаграм, Фотошоп або будь-який інший редактор. Чим менше софа, тим краще. Як не дивно, простіше працювати, якщо не бігаєш між вкладками. Блокнот і ручка, в цілому цього достатньо. Інше вже для швидкості і зручності.

Як ти думаєш, в чому секрет успіху вчасно зданого проекту?

Подивимося на ці слова в зворотному порядку, там є відповідь. “Проект”+”Зданий”+”Вчасно”=”Успіх”. Необхідно правильно попередньо оформити проект, щоб він був проектом, а не просто ідеєю. Стежити за цим весь календарний хід роботи. Стежити, що ми рухаємося до того, що є критерієм готовності проекту, а не кожен робить, що йому більше зараз по душі. Контролюємо, скільки ми витрачаємо часу і переглядаємо залишилися завдання, якщо часу мало.

Є певні навички, які притаманні кожному керуючому проектами?

Немає. Це міф, який придумали самі собі рекрутери і ейчари. Я за роки роботи зустрічав зовсім різних людей, які працюють проектними менеджерами. Соціопати, заикающиеся на кожну букву, бовдури не вміють жити за графіком, люди, які не знають ні слова по-англійськи, сплячі на зборах, абсолютно не мають рис лідерства. Якщо людина ставить собі мету і намагається добитися її, то він знайде, як обійти його особисті проблеми.

Інтервю з Олександром Старшиновым

Чи є в тебе цілі на майбутнє? Що плануєш здійснити в найближчі 5 років?

Якщо чесно, цілей немає. Індустрія дуже динамічна, нові технології, ідеї та бізнес-вимоги виникають досить часто. Мені подобається процес, я просто хочу на протязі п’яти років і після них перебувати в процесі. Але це не означає, що я не “результатник”, у мене це вже в крові. Проект повинен бути зданий.

Крім роботи, як проводиш вільний час? Що робиш, щоб не перегоріти?

У мене дуже мало вільного часу, тому і справ мало. Я читаю, граю на укулеле і гуляю. Напевно, це банально.

Ключові поради, які можеш дати тим, хто тільки планує спробувати себе у сфері управління проектів?

Не треба чекати, щоб почати. Починайте управляти вже зараз. Всі справи нашого життя — це завдання, які можна і потрібно зібрати в особистий проект. Особистий проект навчання, особистий проект пошуку роботи, особистий проект закінчити нарешті розпочату модель монстра в ZBrush. І треба ще вчитися бути цікавим. Нудні і прогнозовані люди рідко досягають успіху взагалі, а тим більше в IT. Решта — це тільки питання часу і обсягу набутих знань, якими вмієш користуватися.

Саша, дякуємо за цікаву бесіду. Вся команда 3dpapa і 3dmaya.com.ua бажає тобі успішних проектів, працьовитих співробітників і адекватних замовників! З нетерпінням чекаємо нового курсу лекцій!
Дякую за цікаві запитання!

Вступна відкрита лекція курсу «Менеджмент ігрових проектів» з Олександром Старшиновым відбудеться 27 червня з 19:00 до 22:00. Реєстрація тут.

Журналіст: Tsivataya